Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer

Wioski świata – w podróży dookoła świata 🌍

Wioski Świata to inaczej Park Edukacji Globalnej. Tu przenosimy się w czasie spaceru do domów położonych na różnych kontynentach. To miejsce, w którym Wy i Wasze dzieci poznacie, jak mieszkają ludzie z najdalszych zakątków świata. To tu z pewnością dowiecie się, jakie obyczaje panują w odległych od nas krajach oraz poznacie kulturę ludzi tam mieszkających. To idealne miejsce na letni spacer. A dla dzieci zapewniamy, że będzie to bez wątpienia niesamowita przygoda!

Wioski świata – co to za miejsce?

Cały park to wielki około 3 – hektarowy obszar, gdzie zobaczymy i poznamy niemalże cały świat. Zlokalizowany jest tuż przy Wiśle, na terenie salezjanów krakowskich. Od wejścia wita nas wielka mapa świata na podłożu. Wokół znajdziemy prawdziwe odtworzone domy (z wyjątkiem igloo 😉) z różnych stron kuli ziemskiej oraz różnego rodzaju eksponaty w środku! A jak wiemy, każde dziecko jest ciekawe świata i każda nowa inna rzecz będzie nie lada atrakcją. Z pewnością każde dziecko będzie zachwycone, moje małe brzdące były!

Jakie domy znajdziemy w Wiosce Świata?

W wioskach świata znajduje się aż 6 osad. Każda z nich reprezentuje osoby kontynent. Możemy się dzięki temu przenieść w podróż dookoła świata. 🌍 Fajnie, co nie? Zapraszamy i Was tutaj teraz z nami na taką wycieczkę. Z pewnością nie będziecie się nudzić.

Ghańska wioska

Zaraz przy wejściu przenosimy się to Ghany, czyli na kontynent afrykański. Jest tu kilka małych domków pokrytych strzechą oraz duża scena. Oczywiście do każdego z domków można wejść. W środku znajdziemy afrykańskie przedmioty użytku codziennego. Dzieci miały tu fajną zabawę w chowanie się mamie do małych domków. A przy wejściu do afrykańskiej wioski wita nas nawet słoń!

Papuaski dom na palach

Kolejny kontynent to Australia. Tu papuaski domek na palach przenosi nas dosłownie w nastrój wakacyjny. W środku nawet jest hamak do wypoczynku! Wokół eksponaty lokalne. Przez luźno zbudowane z wikliny ściany wpadają promyki słońca. Mówię Wam sielanka. Aż chciałoby się tam zostać dłużej i zrobić drzemkę 🙂 . Godnym uwagi jest też fakt, że przed domkiem na palach są atrakcje dla dzieci, takie jak przed prawdziwymi papuaskimi domami, czyli równoważnia z desek oraz wystające palce. Są tu do nich przyczepione nawet zagadki dla dzieci i dorosłych.

Mongolska jurta

Kolej na Azję i mongolską jurtę, czyli okrągły biały domek. Tak opisała to Jagoda. A w środku magia barw! Przede wszystkim pięknie malowane meble. Na środku palenisko, garnki, piec, a wokół małe kolorowe stołeczki. Idealnie dla małych dzieci. Tu było pięknie! Dzieci oczywiście pierwsze były do gotowania! W wioskach świata mongolska jurta zrobi na pewno na każdym wrażenie.

Arktyczne igloo

Po Azji przenosimy się do Arktyki. Igloo u nas to był największy szał. Dzieci były zachwycone! Do tej pory wspominają wszystkim, że siedziały w dużym igloo. Z ciekawostek w igloo było przyjemnie chłodno. Czyli prawie tak jak w prawdziwym. 🙂 Choć nie było ono zbudowane ze śniegu. Istotnym jest też fakt, że w środku można było zobaczyć zdjęcia Eskimosów, przeczytać o ich kulturze i arktycznym życiu.

Indiański namiot tipi

Następnie czas na Amerykę Północną i domy Indian. Tipi jest bardzo kolorowe i oczywiście przyciąga uwagę dzieci. My w domu mamy takie tipi do zabawy i od razu skojarzenie dzieci na to padło. „Ale jak to mamo? To w takim Tipi mieszkają ludzie? To jest ich domek? Przecież to jest zabawka!” Do ogromnego tipi oczywiście można wejść. A w środku prawdopodobnie spodoba się każdemu, bowiem znajdują się tutaj indiańskie stroje. Dzięki wioskom świata dzieci mogą się przekonać, że daleko stąd tak właśnie mieszkają ludzie i tipi to nie tylko dziecięca zabawa.

Peruwiańska chata

Na końcu dotarliśmy do Ameryki Południowej. Do peruwiańskiej chatki prowadzi nawet strome podejście pełne kamieni, dokładnie tak jak jest to w rzeczywistości, czyli w górach. W środku znajdziemy bardzo wiele instrumentów muzycznych oraz pięknych kolorowych strojów ludowych, co bardzo zaciekawiło moje dzieciaki. Po drodze do chatki spotkamy także kolejną atrakcję – lamę. 😉

Wioski Świata to fajny pomysł na spacer

Ponadto dzieciaki po parku mogą do woli biegać, chodzić po mostkach. Jest tu co robić. Jest nawet mała góreczka z krzyżem, a na niej ruchomy most. Ja tam wdrapałam się z wózkiem. I uwaga nie róbcie tego! Odradzam, lepiej zostawić wózek na dole, bo z drugiej strony musiałam go znosić po schodkach i przejeżdżać po moście, który się bujał na boki. Ale dzieci miały ze mnie ubaw!

Pamiętajcie, Wioski Świata zwiedza się najlepiej przy dobrej pogodzie, dlatego wybierając się tutaj, sprawdźcie wcześniej pogodę. Nawet gdy pada deszcz, Wioski są po prostu nieczynne. Warto śledzić ich profil na facebooku, tam zamieszczają zawsze takie informacje, jak i różnego rodzaju wydarzenia organizowane na terenie wiosek świata.

Warsztaty – fajnym pomysłem na naukę

Wioski świata prowadzą także warsztaty dla rodzin z dziećmi z Misyjkiem. Warsztaty te są doskonałą szansą na jeszcze lepsze zagłębienie się w ciekawe miejsca na świecie lub odkrycie nowych talentów u dziecka. Cena warsztatów to 10 zł, a czas trwania to 1,5 godz. Warsztaty kierowane są głównie dla dzieci w wieku 5 – 12 lat. Można grać na indiańskich instrumentach, uczyć się języka hiszpańskiego i tańca. Są stroje do przebierania. Oczywiście wszystkie warsztaty przybliżają nasze dzieci do odkrycia kultury plemion zamieszkałych w danej osadzie, oraz ludzi mieszkających tam. Ich tradycji, sposobu życia. W końcu podczas zabawy najwięcej można się nauczyć! Więcej o warsztatach na pewno znajdujcie na stronie internetowej wiosek świata.

Sklep misyjny

Tak naprawdę kupując bilety, cały dochód przeznaczony jest na wsparcie placówek misyjnych. Oprócz tego na terenie Wiosek Świata znajduje się także sklep misyjny, w którym zakupimy autentyczne wyroby z całego świata. Znajdziemy tu oryginalne rękodzieła z Afryki, Ameryki Południowej czy Azji. Gdy Jagódka weszła do sklepu, jej zachwytom nie było końca! Masa kolorów, pięknych ręcznie robionych drobiazgów. Przed zwiedzaniem kupiliśmy zatem piękną opaskę z Peru oraz dla Piotrusia flet. O zgrozo, tak flet! Jednak szybko swój błąd naprawiłam i w domu na razie flet jest schowany. Ale pamiątki mamy i cieszymy się, że dodatkowo wsparliśmy tę instytucję.

Cennik Wiosek Świata:

  • Bilet normalny – 12 zł,
  • Dzieci 3 – 15 lat – 10 zł,
  • Bilet rodzinny – 30 zł (2 os. dorosłe i max. 3 dzieci),
  • Dzieci do lat 3 – bezpłatnie,
  • Zwiedzanie z przewodnikiem – 5 zł.

Godziny otwarcia:

Park dla gości indywidualnych czynny od kwietnia do października w godzinach:

  • Poniedziałek – Piątek 9 – 16
  • Sobota – Niedziela 13 – 18 (zwiedzanie z przewodnikiem o godz. 13, 14.30 i 16.30)

Uwaga! Przed przyjazdem warto zadzwonić i zapytać, czy park nie jest zamknięty, głównie z powodu pogody, lub sprawdzić aktualności na fb.

Wioski Świata – jak dojechać, gdzie zaparkować?

Dokładny adres to: ul. Tyniecka 39, 30-323 Kraków. Wjazd na teren Salezjanów jest od ul. Czarodziejskiej (przecznica od ul. Praskiej). Obiekt ma swój duży parking. Na mapie poniżej zamieszczany dokładną lokalizację. 👇 Współrzędne GPS: 50.048486, 19.912335.


Dojazd komunikacją miejską – z Rynku Dębnickiego autobusami linii 112, 162, 412 – przystanek Praska lub Zielińskiego. Z Ronda Grunwaldzkiego autobusem linii 101 – przystanek Zielińskiego.

Czy polecamy? Bardzo! Moje dzieci spacerując, po wioskach świata były zafascynowane każdym kolejnym domkiem, każdą rzeczą znajdującą się w środku. Do igloo musieliśmy wrócić drugi raz, bo bardzo im się ta znana tylko z bajek budowla spodobała. Jeśli się wybierzecie, na pewno nie pożałujecie, a zapewniam, że Wasze dzieciaki będą miały fajne wspomnienia i ciekawie spędzony dzień. 😀


Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Szczególnie polecamy Muzeum Lotnictwa oraz Ogród Botaniczny UJ.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!