Krakowskie błonia – zawsze dobre na spacer!
Chyba każdy zna krakowskie błonia! Czy wiecie, że to jeden z krakowskich parków? Tak parków! Taki status nadało błoniom miasto. A tak naprawdę jest to jedna wielka ponad 40 ha łąka, tyle że koszona i raczej nie wypasana. Choć i tu wyjątki się zdarzały. W tym parku, jakim są błonia, nie ma alejek, ani drzew i nasadzeń. Za to jest przestrzeń! Toż to największa łąka w centrum europejskich miast! Niezaprzeczalnie jest to świetne miejsce na spacer i spędzenie czasu z dziećmi.

Łąka kwietna na błoniach
Łąka kwietna jest siana na błoniach od kilku lat. Co więcej, w 2018 roku na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości miasto zasiano łąkę skomponowaną z białych i czerwonych kwiatów. I, co więcej, tworzącą kształt Polski. Z lotu ptaka wyglądało to tak – KLIK.


Piknik, miejsce do biegania
Taki duży zielony teren aż się prosi o piknik na trawie. Można zamówić sobie jedzonko z pysznych food trucków z Bezogródka i zjeść na trawie. A to wszystko z pięknym widokiem na sam Wawel i Kopiec Kościuszki. Więcej o Bezogródku przeczytacie TUTAJ.


Dzieciaki tu mają ogromną przestrzeń do biegania! Cóż można chcieć więcej. Do tego dzieciaki są zawsze na oku, bo teren krakowskich błoń jest płaski. Jedyne, na co trzeba uważać to niestety niespodzianki zostawione przez pieski, których właściciele zapomnieli posprzątać. Choć w tej kwestii jest już o niebo lepiej niż jeszcze kilka lat temu.


Wokół jest ścieżka rowerowa i do spacerowania
Cała pętla wokół błoń ma ok. 3,5 km. Jest to idealny dystans na spacer ze śpiącym dzieckiem w wózku. Asfalt wokół błoń jest również dobry na rolki oraz dziecięce rowerki. Bowiem jest to jedna z najbardziej popularnych tras właśnie dla biegaczy, rowerzystów oraz rolkarzy.
Piękna panorama miasta z krakowskich błoń
Ponadto krakowskie błonia to miejsce, skąd rozpościera się przepiękna panorama z jednej strony na Wawel oraz z drugiej na Kopiec Kościuszki. Dodatkowo po jednej stronie znajduje się ogromny park Jordana, z wieloma placami zabaw. Z drugiej strony jest natomiast rzeka Rudawa i przepiękne trasy spacerowe. Nic tylko iść na błonia!


Dodatkowo na błoniach są dwa ciekawe miejsca. Jedno to głaz upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II w tym miejscu. Drugie to również głaz, który upamiętnia hołd Józefa Piłsudskiego
Gdzie zaparkować przy błoniach?
Jak to w centrum, również przy błoniach w słoneczny weekend ciężko jest zaparkować. Parking jest wzdłuż al. 3 Maja. Można oczywiście dojechać komunikacją miejską. Linia tramwajowa biegnie wzdłuż błoni z pętlą tramwajowo-autobusową na końcu „Cichy Kącik”.

Krakowskie błonia to miejsce idealne na spacer, rower, rolki. Wielka łąka daje także możliwości do odpoczynku i relaksu na łonie natury. Nic tylko pakować smakołyki, zabrać kocyk, bańki mydlane, latawce i wyruszać na największą łąkę w europejskim mieście.
Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Niedaleko znajdziecie lokomotywę na AGH. Możecie także udać się do parku Jordana lub parku Krakowskiego. A jeśli chcecie coś zjeść, koniecznie zajrzyjcie do Bezogródka.
Kontakt
Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom . Odkrywajmy Kraków i okolice!