Pustynia Błędowska – czyli dużo piasku bez morza!
Bo w końcu, żeby jechać na pustynię nie musimy jechać za granicę!
Czy wiedzieliście, że nie całą godzinę od Krakowa macie największą w Polsce pustynię? Pustynia Błędowska na wyciągnięcie ręki, można by rzec.
Pustynia Błędowska ma około 33 kilometry kwadratowe. Leży na pograniczu Wyżyny Olkuskiej i Śląskiej, 50 kilometrów od Krakowa. Obszar ten został objęty programem ochrony Natura 2000. Obecnie pejzaż pustyni jest coraz mniej pustynny, bowiem wokół rośnie las sosnowy, a dawne wydmy przypominają bardziej łąki. Jedynie właśnie w miejscowościach Chechło oraz Klucze – większość obszaru stanowią piaski.
Pustynia Błędowska i jej punkty widokowe
Pustynię możemy także oglądać z punktów widokowych, które na pewno będą atrakcją w tym miejscu. Trzy punkty widokowe to: Wzgórze Czubatka, Wzgórze Dąbrówka oraz Róża Wiatrów, którą w końcu mogliśmy zobaczyć.
Góra Czubatka na pewno zachwyca widokami! Ale jak sama nazwa wskazuje, jesteście na górze i pamiętajcie stamtąd do piasku macie spory kawałek drogi – jakieś pół godzinki na pewno. Ale na widoki warto się tu zatrzymać. Stąd widać, jak wygląda cała Pustynia. Macie też ławeczki do posiedzenia. 😉
Wzgórze Dąbrówka w Chechle – tutaj macie ładny widok na pustynię, kolorowe grafitti na murze. Od razu możecie ruszyć na piach, a przy okazji jest coś dla dzieci, czyli zjazd na tyrolce i huśtawka na oponie, także to miejsce polecamy.
Róża Wiatrów punktem obowiązkowym przy zwiedzaniu Pustyni Błędowskiej
Róża Wiatrów powstała w 2018 i ma ona na celu ochronę terenu.
To kompleks platform widokowych, piękne altanki oraz molo. Wszystko to na piasku robi naprawdę piorunujące wrażenie. Znajdziemy tu także wiele tablic informacyjnych, z których dowiemy się ciekawych rzeczy związanych z pustynią Błędowską. Róża Wiatrów jest oświetlona, także nawet jak zastanie Was wieczór, to jest tam przyjemnie. Sami zobaczcie, jak pięknie to wszystko oświetlone wygląda w nocy. Tutaj LINK.
Ciekawostki związane z Pustynią Błędowską
Ciekawostką jest, że dawniej zdarzało się tutaj zjawisko fatamorgany, występowanie burz piaskowych oraz wydmy.
A jeśli macie większe dzieci możecie zaciekawić ich tematem jak powstała pustynia oraz co ciekawego można na niej znaleźć! Gmina Klucze napisała obłędny przewodnik dotyczący tego terenu. Wystarczy wejść i pobrać darmowy e-book „Jak poznawać pustynię” – link do pobrania tutaj. Parę z tych ciekawostek przeczytacie także na tablicach informacyjnych w Róży Wiatrów, ale już w drodze możecie się zaznajomić, co Was czeka na miejscu. Znajdziecie tam m.in. opis flory, fauny, zgadywanki oraz propozycje zabaw na pustynne wyprawy!
A dla dzieci pustynia to piasek, piasek i dużo piasku!
My oczywiście nie pomyśleliśmy, aby przy tej wyprawie wziąć ze sobą jakieś foremki, czy wiaderko do piachu, ale chłopaki pomimo braku zabawek i tak bardzo dobrze się tu bawili!
Po pustyni możemy także spacerować żółtym szlakiem oraz poruszać się konno, co jest tutaj dosyć popularne.
Przy wszystkich punktach widokowych parking samochodowy jest bezpłatny, jak i samo wejście na pustynię także.
I nie musicie obawiać się niewybuchów, bowiem w latach wcześniejszych przeprowadzono na pustyni bardzo obszerne badania w celu ich usunięcia.
Jak powstała Pustynia Błędowska?
Legenda głosi, że diabłom przeszkadzały odgłosy kilofów, którymi górnicy z Olkusza wydobywali srebro i ołów i żeby mieć święty spokój postanowili zasypać kopalniane szyby. Diabeł więc przywiózł znad Bałtyku wielki worek piachu i rozwalając o wieżę Kościoła wór zasypał korytarze kopalni.
Historia zaś mówi, że Pustynia powstała w wyniku działalności człowieka. W XIII wieku dokonano tu masowych wycinek lasów, przez co ogołocona ziemia odsłoniła nagromadzone polodowcowe luźne piaski. I na tym terenie zaczęło postępować wyjaławianie gleby i pustynnienia. Kiedyś pustynia zajmowała tu około 150 kilometrów kwadratowych!
I jest coś, co na pewno spodoba się dzieciom!
Bowiem można posterować sobie armatą i poudawać, że się z niej strzela. To nie lada gratka! Nie wiem, czy u nas bardziej cieszył się z tego Kacperek, czy jednak Tata?!
Jak dojechać na Pustynię Błędowską?
Na Pustynię Błędowską z Krakowa dotrzecie, jadąc drogą na Olkusz, a później już Klucze lub Chechło. To ok. godziny drogi od Krakowa. Trzy lokalizacje punktów widokowych zamieszczamy na mapach poniżej.
Otóż Róża Wiatrów tutaj 👇
Punkt widokowy Dąbrówka tutaj 👇
Wzgórze Czubatka tutaj 👇
Uważam, że każda osoba z Krakowa powinna chociaż raz zobaczyć to miejsce na żywo! Pustynia Błędowska robi niesamowite wrażenie. A tym, którym śpieszno do wyjazdów za granicę i pięknych widoków oraz „plażowych” zdjęć to już w ogóle polecamy. A w szczególności z dziećmi. Dla nich to przecież ogromna piaskownica. 😀
Jeśli szukacie zaś innych ciekawych miejsc poza Krakowem, to polecamy Park Gródek w Jaworznie. Trochę bliżej Krakowa polecamy spacer w Dolinie Mnikowskiej lub w Dolinie Eliaszówki. Więcej inspiracji znajdziecie także na blogu w zakładce NA SPACER, OKOLICE KRAKOWA oraz WYCIECZKI POZA KRAKÓW.
Park Gródek w Jaworznie – tylko godzinę od Krakowa
Kontakt
Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!
2 komentarze
Mama
Piorunujące wrażenie? Bez przesady…
Agnieszka
Taka duża piaskownica na naszych dzieciach zrobiła ogromne wrażenie, a nam spodobało się, że na pustyni coś zadziało się na plus – Róża Wiatrów robi wrażenie, jest czymś innym i na pewno wartym zobaczenia😉