Na Spacer,  Place zabaw

Park Tysiąclecia – plac zabaw oraz górki, pagórki

W parku Tysiąclecia, aż głupio się przyznać, ale byłam pierwszy raz, nawet pomimo tego, że całkiem niedaleko mieszkamy. Ale niezmiernie się cieszę, że zmotywowałam się poznać nowy park, a nie chodzić na spacery w te same miejsca. I okazało się, że niepozorny Park Tysiąclecia jest naprawdę godnym uwagi miejscem! Bardzo możliwe, że mi się tak podobało, gdyż park jest świeżo po zeszłorocznej modernizacji. Ale głównie, co rzuca się od razu tu w oczy, to zdecydowanie to, że park ten jest położony w zagłębieniu – dolinie! Jest tu dużo górek – w zimę tu był saneczkowy raj! Oczywiście nie brakuje placu zabaw oraz boiska, jest scena, fontanna i dużo ławeczek oraz alejek.

Park Tysiąclecia z licznymi górkami i pagórkami

Cały teren parku to prawie 11 ha powierzchni. Jednym słowem jest, gdzie spacerować. Niezmiernie ciekawa jest geneza powstania tego parku. A mianowicie w latach 70 ubiegłego wieku zakładano osiedle Mistrzejowice. Plan urbanistyczny zakładał oczywiście powstanie miejsca do odpoczynku dla mieszkańców. Hmm, ciekawe czemu dziś planując nowe osiedla, nikt o tym nie myśli przed budową. Ale do rzeczy. Musiał powstać park i ze względu na naturalne ukształtowanie terenu uniemożliwiające budowę bloków to właśnie tu, w dolince powstał park.

To super miejsce na spacer, rowerek

Co jest warte uwagi, park w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację i to widać! Powstały nowe alejki, schody, podjazdy dla niepełnosprawnych, ławki, stoliki, leżaki, kosze na śmieci, oświetlenie. Odnowiono fontannę, skatepark oraz scenę plenerową. Nasadzono park rabatami, zasadzono krzewy i nowe drzewa. Zmodernizowano również plac zabaw!

Co godne uwagi, to park Tysiąclecia jest porośnięty naprawdę wysokimi i starymi drzewami. Część parku pozostawiono nawet specjalnie w nienaruszonym stanie – nie ingerowano w przyrodę. Super, że zostawiono takie dzikie tereny. Wchodząc do parku, od strony os. Tysiąclecia, mamy piękny widok na cały park z góry. Robi to naprawdę wrażenie! A i uwaga dla mam wózkowych. Porobiono tu wiele zjazdów. Pomimo położenia parku jest on super dostosowany do spacerów właśnie z wózkami, czy dla niepełnosprawnych. Choć niektóre podejścia są to trzeba zaznaczyć- spore.

Plac zabaw w parku Tysiąclecia

Oczywiście dzieci ucieszą się z odnowionego placu zabaw w parku Tysiąclecia. Nie wiemy, ile pozostało z jego poprzednika przed remontem, ale ten prezentuje się całkiem fajnie. Jest rzucająca się w oczy ciekawa konstrukcja do wspinania. To takie połączone ścięte sześciany z uchwytami do wspinaczki. Głównym punktem placu zabaw jest konstrukcja z drabinkami, tunelami, zjeżdżalnią lekko zakręconą. Trochę przypomina tę z bazy psiego patrolu. Poza tym jest piaskownica, wieloosobowy bujak delfinek, a także ciekawa karuzela. Uwagę dzieci przyciągnie tu z pewnością podwójna i bardzo długa tyrolka! Kolejną extra konstrukcją jest niebieski pajączek z lin! Fani wchodzenia wysoko będą tu mieli dużo wyzwań do pokonania. Pod konstrukcjami podłoże jest wysypane piaskiem, reszta to trawa. Plac zabaw jest również mało osłonięty od słońca. Teraz wiosną, gdy jest ono na wagę złota to zaleta, latem gdy leje się skwar z nieba niekoniecznie.

  • plac zabaw, Park Tysiąclecia
  • plac zabaw
  • plac zabaw

Ale ma to miejsce kilka minusów – nie ma tu ogrodzenia. Muszę też przyznać, że w samym otoczeniu miejsca do zabawy nie ma zbyt wielu ławeczek. Są jedynie te przy alejkach, ale to już kawałek, żeby biec i ratować dziecko z opresji. W rogu placu zabaw jest jedynie altanka, ale też bez ławeczek.

Boisko i skatepark

W parku do dyspozycji i zabawy, ale to już zdecydowanie dla starszych dzieciaków jest boisko do gry w kosza, stoły do gry w pingponga oraz skate park. Dla dorosłych znajduje się nawet mini siłownia plenerowa.

Kilka ciekawostek o parku

Zbudowano tu na początku XXI wieku piękno drewniany amfiteatr, który spłonął. Prawdopodobnie został podpalony. Później w tym samym miejscu wybudowano betonowy amfiteatr.

W 2009 roku w parku miała miejsce katastrofa samolotu, który wystartował podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego z nieopodal położonego pasu startowego. Złamało się kilka starych drzew, a teren katastrofy został wypalony. W parku można zobaczyć pomnik upamiętniający zmarłego pilota i pasażera.

Gdzie jest park Tysiąclecia, jak dojechać, gdzie parkować?

➡️ Park Tysiąclecia znajduje się pomiędzy al. Bora-Komorowskiego, osiedlem Tysiąclecia a osiedlem Oświecenia. Znajduje się w dzielnicy Mistrzejowice. Zaznaczamy go na mapie poniżej. 👇


➡️ Jeśli chodzi o parkowanie wygodnie podjechać i zaparkować na ogólnodostępnych miejscach na os. Tysiąclecia.

➡️ Dojazd komunikacją miejską: bardzo prosty. Park przylega do al. Bora- Komorowskiego, gdzie jeździ wiele autobusów. Najbliższy przystanek – Wiślicka.

Plac zabaw w parku Tysiąclecia na pewno skusi rodziców, żeby się tu wybrać. Ponadto całość terenu jest bardzo przyjemnym miejscem na spacer, a dzieciaki na rowerkach i hulajnogach będą mieć nie lada atrakcję ze zjazdów. Żałujemy, że nie wybraliśmy się tu, gdy był śnieg. Na pewno z tych górek dało się super pojeździć na sankach.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zachęcamy do przejrzenia naszej mapy odwiedzonych miejsc. Może coś innego Cię zainteresuje.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *