Inne formy spędzania czasu,  Place zabaw

Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach i plac zabaw

Czy wiedzieliście, że w Niepołomicach jest usypany kopiec, z którego rozpościera się widok na Puszczę Niepołomicką, Wisłę oraz Kraków? Do tego wszystkiego z kopca można podziwiać zachód słońca i to zachodzącego nad Krakowem. Z pewnością latem to przepiękny widok, choć my wiosną trafiliśmy na całkiem przyjemny dzień i widoki! A co do tego mają dzieci? Hmm myślicie, że doceniają takie rzeczy? Z naszej gromadki na razie tylko Jagodę zachwyciło zachodzące słońce – ach takie są właśnie romantyczne dziewczynki. Ale wracając do brzdąców, to każdemu dziecku tu z pewnością spodoba się plac zabaw, który jest u podnóża kopca. Bezsprzecznie będą miały, co tu robić.

Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach

Ale skąd w ogóle się wziął kopiec w Niepołomicach? Czy też Wam kopce kojarzą się tylko z naszym wspaniałym miastem Krakowem? Otóż po zagłębieniu się w historię okazuje się, że kopiec ten ma całkiem bogatą historię i nie jest aż taki młody, jakby można sądzić. Ale od początku.

Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach jest nieduży. Ma 14 metrów wysokości i 30 metrów średnicy u podstawy. Na górze jest krzyż i pomnik. Wejście jest krótkie i już prawie 2 latek da radę sam się wdrapać. Kopiec Grunwaldzki znajduje się na najwyższym wzniesieniu w Niepołomicach – Wężowej Górze. Jak sama jego nazwa wskazuje ma coś wspólnego z bitwą pod Grunwaldem – otóż został on wzniesiony dla upamiętnienia właśnie tego wydarzenia w 500. rocznicę bitwy. Kolejną ciekawostką jest to, że miejsce w którym się znajduje, nie jest przypadkowe. Stąd właśnie wyruszył król Władysław Jagiełło w triumfalnym pochodzie w 1411 roku do Krakowa.

Trochę historii o kopcu

Najprawdopodobniej sypanie kopca rozpoczęło się już w 1902 r. Powstał wtedy 2 metrowy kopczyk. Właściwe sypanie rozpoczęło się dużo później, bo dopiero w 1910 roku. Podobno do budowy kopca użyto nawet ziemi, którą przywieziono spod Grunwaldu! Niewątpliwie istotne jest, że do sypania przyczyniło się wiele ważnych osób, przywożąc ziemię o znaczeniu historycznym z różnych części świata m.in. z Ameryki. Sypanie zakończono w 1915 r. W 90. rocznicę powstania właściwego kopca wmurowano upamiętniającą tablicę.

Plac zabaw u podnóża

Bezsprzecznie to strzał w dziesiątkę w tym miejscu! Wybudowanie niedużego placyku zabaw według nas to super pomysł. Na pewno przyciąga w to miejsce wiele rodzin z dziećmi. I tak można połączyć zabawę dzieci z poznaniem historii przez rodziców i podziwianiem panoramy z góry kopca.

Na placu zabaw dzieci znajdą wszystko, co potrzeba. Jest oczywiście piaskownica, podwójna huśtawka wahadłowa, konstrukcja do wspinania ze zjeżdżalnią i rurą strażacką, druga konstrukcja dla małych miłośników wspinaczki i drążków. Nie ma tu zwykłych huśtawek, ale jest za to bocianie gniazdo. Z pewnością hitem tego miejsca są trzy wkopane w ziemię trampoliny. Podsumowując, całość placu zabaw jest na podłożu z piasku i bardzo ładnie wykonana. Dodatkowo teren kopca wraz z placem zabaw i licznymi ławeczkami jest ogrodzony. Cały teren jest schludnie i przyjemnie zagospodarowany.

Gdzie znajduje się kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach, jak dojechać, parking?

➡️ Dokładny adres: 32-005 Niepołomice, ul. Grunwaldzka 38. Na mapie poniżej zaznaczamy dokładną lokalizację. 👇


➡️ Z Krakowa dojazd w ok. 30 min.

🅿️ Parking – przed bezpłatny parking na kilka aut.

Kończąc, niby całość to nie duże miejsce, ale nam bardzo się tu podobało. Można odpocząć, dzieci mają się gdzie pobawić. W ramach rozrywki dla dzieci bez wątpienia polecamy także wchodzenie i schodzenie z kopca szczególnie dla starszaków – gwarantujemy szybko się zmęczą. 😂 Tak więc jak widać, sam kopiec robi tu za nietypowy plac zabaw, a dla nas dorosłych jako znakomity punkt widokowy. Z pewnością warto zapamiętać to miejsce i przy okazji wycieczki do Puszczy Niepołomickiej wybrać się również na kopiec. Oczywiście polecamy także niedaleko stąd super miejsce – plac zabaw w Staniątkach z wozem strażackim do zabawy – KLIK TUTAJ.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.

Zachęcamy do przejrzenia naszej mapy odwiedzonych miejsc. Może coś innego Cię zainteresuje.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *