Muzea przyjazne dzieciom

Pracownia i Muzeum Witrażu w Krakowie z dzieckiem

Na wstępie napiszemy Wam, że Muzeum Witrażu w Krakowie to niesamowite miejsce na spędzenie czasu z dzieckiem! Kolory, praca nad detalem, historia miejsca, niesamowita precyzja w pracy witrażystów, narzędzia, stosy szkiców, pędzli i wnętrza przepełnione unoszącym się w powietrzu duchem artystycznym. Niewątpliwie można się zatracić! A dzieci? Dlaczego postanowiłyśmy się tu wybrać z dziećmi? Muzeum w sobotnie poranki ma zwiedzanie dedykowane dzieciom wraz z warsztatami. Nasze 4-latki na początku sceptycznie podeszły do tego miejsca, ale po 3 minutach z panią przewodnik zostały kupione! Nie wiadomo, komu podobało się bardziej, nam czy im. Ale od początku. Co to za muzeum, jak wygląda zwiedzanie z dzieckiem oraz jak wyglądają warsztaty?

Oni pracują, my zwiedzamy- czyli żywe muzeum

Muzeum i Pracownia Witrażu to miejsce stworzone w myśl tzw. żywego muzeum. Mówi Wam coś to określenie? Na pewno tak, bo choćby słynne i znane muzeum krakowskiego obwarzanka czy toruńskich pierników właśnie takim żywym muzeum jest. Ale co ma piernik, a tym bardziej obwarzanek do witrażu? Otóż muzeum to jest również przestrzenią i miejscem codziennej pracy artystów-witrażystów, którzy wykonują tu nowe witraże. Podczas zwiedzania możemy podglądać ich pracę na żywo! Co więcej, w ramach zwiedzania dowiadujemy się, jak krok po kroku powstają takie przepiękne dzieła i poniekąd możemy na to wszystko popatrzeć już teraz, a nie zastanawiać się jak to się w ogóle robi. Panie dosłownie tuż obok nas docinały szkiełka, malowały na szkle i szykowały elementy do wypalenia.

Trochę historii

Jest to najstarsze i nieprzerwanie działające tego typu miejsce w Polsce. Miejsce to założył Stanisław Gabriel Żeleński – brat słynnego Tadeusza „Boya” Żeleńskiego. Był on architektem i to on zaprojektował siedzibę muzeum. Godnym uwagi jest również to, że pracowania i muzeum witrażu mieszczą się w tym samym budynku od ponad 120 lat! Istotnym faktem też jest to, że budynek przy ul. Krasińskiego był specjalnie wybudowany pod tę pracownię. Są tu wysokie sufity – sięgające nawet 6 metrów, układ wnętrz jest dostosowany do jak najwydajniejszej pracy twórców, a przez duże okna wpada tu bardzo dużo potrzebnego przy tworzeniu światła. Nawet sala, w której znajduje się galeria witraży została specjalnie dostosowana podczas budowy, żeby móc inwestorom pokazywać gotowe dzieła w pełnej okazałości. Poza tym czuć niesamowicie klimat starej kamienicy, która była świadkiem powstania niezliczonej ilości dzieł, które zdobią ważne obiekty w naszym i nie tylko naszym kraju.

Jak wygląda zwiedzanie Muzeum Witrażu z dzieckiem?

Na początku zaznaczymy, że oprowadzają nas po muzeum osoby, które są witrażystami. Świetnie opowiadają o swojej pracy i procesie tworzenia. Widać, że wiedzą, o czym mówią, wszystko wyjaśniając bardzo ciekawie i nie za bardzo skomplikowanie, co by dla laików było zrozumiałe, a tym bardziej dla dzieci. Chylimy tu czoło za formę przekazu dla najmłodszych. Bo zainteresować dzieci to jedno, a w ciekawej formie opowiedzieć i „sprzedać” wiedzę to drugie. Tu to umieją bardzo dobrze. Zwiedzanie dla dzieci nie było przepełnione historią, co prawdopodobnie zanudziłoby dzieciaki. Tu zdecydowanie zdobyły wiedzę podstawową na temat witraży, którą już podczas powrotu do domu chciały pogłębiać, pytając się, kiedy pojedziemy szukać witraży.

Spacer po Krakowie śladami witraży

Tak! Super sprawa! Szukanie witraży w Krakowie. My nie udaliśmy się na taki spacer, ponieważ miałyśmy już zaplanowane inne atrakcje, ale niewątpliwie super pomysł i następnym razem podczas szwendania się po centrum Krakowa na pewno spróbujemy znaleźć witraże z mapki, którą dostaliśmy przy wyjściu.

Warsztaty dla dzieci

W sobotnie poranki odbywają się warsztaty dla dzieci, na które polecamy się zdecydowanie z dziećmi wybrać. A dlaczego? Super organizacja, ciekawe pomysły oraz panie służące dużą pomocą młodszym dzieciom. A co dzieci wykonują na warsztatach? Nie, niestety nie witraże ze szkła. Nie obawiajcie się, nie będą wycinać szkiełek, ale wyklejać witraże z bibuły, czy tworzyć inne dzieła. My trafiłyśmy na warsztaty wiosenne, gdzie dzieci stworzyły witrażyki – konwalie we flakonach. Na przezroczystej kalce najpierw wyklejały bibułkę, odrysowały wycięty kształt liścia, narysowały łodygę kwiatu i naklejały kwiaty. Radość z tworzenia, a potem oglądanie pod światłem własnego dzieła, bardzo spodobała się naszym brzdącom. Warsztaty dedykowane są dla dzieci od 5 do 12 lat. Nasze mają niespełna 4.5, ale całkiem dobrze dały sobie radę z lekką oczywiście pomocą. Jeśli macie obawy, że dziecko młodsze sobie nie poradzi, to nie ma, o co się martwić, panie są bardzo pomocne.

  • dzieci, warsztaty z witrażu
  • dzieci, warsztaty z witrażu

Galeria witraży jest przepiękna!

Na koniec dodamy, że zwiedzanie pracowni i muzeum kończy się zobaczeniem niesamowitych dzieł witraży w galerii witrażu. Jest tam ciemno, a kolorowe witraże przepięknie są wyeksponowane! Cudo. Do tego jest tu również urocza kawiarnia, w której w jednej sali odbywały się z resztą warsztaty. Ale co warto tu dodać, to fakt, że w kawiarence można też pooglądać i kupić małe dzieła sztuki, czyli małe witrażyki. Jakbyśmy miały miejsce i umiały się zdecydować, kupiłybyśmy wszystkie! Takie były śliczne!

Gdzie znajduje się Muzeum i Pracowania Witrażu, jak dojechać, parking?

➡️ Adres: al. Krasińskiego 23. Praktycznie samo centrum miasta. 🙂 Mapka z lokalizacją poniżej. 👇


➡️ Dojazd komunikacją: najbliższy przystanek Muzeum Narodowe.

🅿️ Parking: jest tu strefa płatnego parkowania! Miejsc najlepiej szukać na ul. Piłsudskiego lub na parkingu podziemnym przy Muzeum Narodowym.

Cennik, godziny otwarcia:

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty.

Oprowadzenie odbywa się co godzinę od godz. 12.30 do 17.30. Zawsze zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Ceny:

  • normalny – 30 zł
  • ulgowy – 25 zł
  • rodzinny (2+2) – 100 zł

O cenach warsztatów dla dzieci połączonych ze zwiedzaniem więcej na stronie muzeum – TUTAJ. Istnieje również możliwość zakupu karnetów na same zajęcia warsztatowe bez wcześniejszego zwiedzania. My wprawdzie zwiedzałyśmy muzeum z dziećmi, lecz też jest możliwość zwiedzania osobno- dzieci w swojej grupie, a dorośli swojej. Zdajemy sobie sprawę, że zwiedzanie dla dorosłych z pewnością różni się od formy oprowadzenia z dziećmi.

‼️ Nie da się poruszać tu wózkiem. Nie ma najmniejszych szans zwiedzania z wózkiem. Są w środku kręte, wąskie schody. Jeśli planujecie zabrać małe dzieci to tylko i wyłącznie albo na rękach, albo nosidło bądź chusta. My nie bez powodu zabrałyśmy tylko nasze „starszaki”.

Ile trwało zwiedzanie i sobotnie watszatay?

Samo oprowadzenie po pracowni oraz galerii witrażu zajęło ok. 1 godziny. Warsztaty trwały ok. 45 min. Najlepiej tu zarezerwować 2 h czasu, po można usiąść zawsze w kawiarni na kawę. 🙂

Kończąc, uważamy, że Muzeum Witrażu w Krakowie to niezaprzeczalnie niepowtarzalne miejsce i z pewnością jedyne w swoim rodzaju. Dlatego zwiedzanie pracowni i muzeum witrażu z dzieckiem to naprawdę świetny pomysł na spędzenie czasu. A dzieciom taki rodzaj zwiedzania połączony z warsztatami bardzo się podobał.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.

Zapraszamy do korzystania z naszej mapy, gdzie zaznaczamy miejsca przez nas odwiedzone.Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *