Wycieczki poza Kraków

Uroczysko Krzywoń w Rabce-Zdrój – fajne na pierwsze wyjście na szlak


Uroczysko Krzywoń w Rabce-Zdrój oraz ścieżka edukacyjna, która ma swój przebieg właśnie tam, to fajne miejsce na rozpoczęcie przygody z chodzeniem po szlaku. Jest trochę pod górę, strumyczek, schodki, i niedługa trasa, bo ok. 2 km. Uważamy, że jest to świetne miejsce na spacer dla małych nóżek. Bo w końcu dzieci nam trochę urosły i nadszedł czas nauki chodzenia po górach, a nie tylko po prostym i betonie. 😉

Uroczysko Krzywoń

Na południu od centrum Rabki-Zdrój znajduje się Krzywoń, czyli wzniesienie o wysokości 627 m. n.p.m. Z jego zbocza spływają potoki Pocieszna Woda i Krzywoński, które umilają nam co chwilę spacer tą trasą. Bo wiadomo dzieciaki to by co 2 metry chciały powrzucać kamyczki.

Leśna ścieżka edukacyjna

Ścieżka liczy zaledwie 2 km długości, więc na nóżki 3, 4-latka idealna. Tak naprawdę robi się taką pętelkę, więc jest dość urozmaiconą trasą. Lubimy nie wracać tą samą drogą, wiec to jest wielki plus tego miejsca. Na trasie spotkacie 8 przystanków, gdzie można odpocząć, a przy okazji poczytać ciekawostki na temat flory i fauny tego miejsca. Swoją drogą są to bardzo przystępne dla dzieci opisy.

Pierwszym przystankiem jest ogromna altana z miejscem na ognisko, przy potoczku. Można tu wrócić również na koniec naszej wędrówki w nagrodę dla dzieci, że przeszły całą trasę. Bo które dziecko nie zatrzyma sie przy wodzie, do której można powrzucać kamyczki lub pomoczyć stópki? 😉 Na całej trasie przy każdym przystanku mamy tablice informacyjne i miejsce do odpoczynku – ławeczki.

Jak wygląda szlak, czy da się tu wózkiem?

Trasa do przejścia to szeroka droga, kamienista, ubita, trochę lasem, ale głównie w słońcu. Na wózek z dużymi kołami myślimy, że może by się nadawała, ale jednak jest dość mocno pod górę. Jest tu też ścieżka rowerowa, na którą nie wolno wchodzić pieszym. Jest ona super zrobiona, więc skoro rowerzyści dają radę wjechać, to i wózek z dużymi kołami da. Oczywiście jeśli mama lub tata dadzą radę ten wózek tam wciągnąć. 🙂 U nas tym razem padło na nosidło. I był to dobry wybór dla naszego dwulatka, choć i tak całkiem daleko zaszedł.

Plusy i Minusy wycieczki

Plusy – trasa szybka, urozmaicona, z dużą ilością wody, więc dzieci mają zawsze urozmaicenie w postaci rzucania kamyczków, patyczków. Można podziwiać rowerzystów, jeśli na jakiś się tu natrafi, bo naprawdę fajnie są zrobione te ścieżki.

Minusem – punkt widokowy, który zaznaczony był na przystanku numer 8. Jednak po dotarciu okazało się, że już trochę zarósł i niestety nie ma z niego już żadnych widoków. Tu się lekko zawiedliśmy. Z opisu można było wyczytać, że widać stąd by było panoramę Rabki, Beskidu Małego, czy też Gorców.

Jak dotrzeć do Uroczyska Krzywoń?

🅿️ Poniżej podajemy dokładną lokalizację parkingu, przy siedzibie Leśnictwa Rabki-Zdrój.


➡️ Jeśli wybieracie się z centrum Rabki-Zdrój nie będzie to daleko, bo jakieś 15, 20 minut. Żółtym szlakiem w kierunku Piątkowej Góry.

➡️ Rabka-Zdrój z Krakowa ok. godzina jazdy autem.

Uroczysko Krzywoń w Rabce-Zdrój uważamy, za fajną opcję pochodzenia po szklaku z dziećmi. Jest tu ciekawie, nie za trudno i co najważniejsze urozmaicenie. Nam spacer zajął ok. 2 h. Ale wiadomo, wszystko zależy od dzieciaków i ich tempa oraz ilości spotykanych patyków i kamyków.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *