Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer,  Wycieczki poza Kraków

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Rezerwat przyrody „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach

Co to właściwie jest? Otóż to miejsce, w którym występuje grupa fantazyjnie ukształtowanych form skalnych. Rezerwat Skamieniałe Miasto jest częścią Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Został on uznany jako zabytek przyrody w 1931 roku. Znajduje się pomiędzy doliną rzeki Białej a szczytem wzgórza Skała. Obejmuje on obszar ok. 15 ha.

Ciekawostki na temat skalnego miasta

Według legend to prawdziwe miasto, które zostało zamienione w kamień! Chodziło o to, że mieszkańcy tego miasta urządzali sobie imprezy i pijańskie zabawy, za co spotkała ich kara i całe miasto zmieniło się w skały. I stąd też nazwy poszczególnych skał tworzących to niesamowite miejsce. 😉 Znajduje się tu bowiem: Ratusz, Czarownica, Żółw, Pianino, Orzeł, czy Borsuk.

Skałą, którą widać z drogi i którą wchodzimy do rezerwatu, jest za to skała Grunwald nazwana tak na 500-lecie Bitwy pod Grunwaldem, czyli w roku 1910. Tablicę tę ufundował sam Ignacy Jan Pederewski, który później też doczekał się swojej skały w tym skamieniałym mieście.

Czemu warto więc zobaczyć to miejsce?

Unikatowe formy skalne, cenne stanowiska przyrodnicze, ciekawe legendy i historie, możliwość zwiedzania indywidualnego lub z przewodnikiem, położenie pomiędzy Tarnowem a Krynicą – przy drodze głównej. Dodatkowo dobre miejsce wypadowe do innych atrakcji w okolicy.

To wyśmienite miejsce wśród skał okrytych legendami. Zwiedzanie całego „miasta” to około 2 godzin. Trasa liczy 2 kilometry długości od wejścia do Wodospadu,  więc tam i z powrotem to 4 kilometry. Do tego jeśli już jesteście koło skały z krzyżem, to warto dołożyć sobie około 30, 40 minut drogi, żeby iść w dół do wąwozu wodospad, zwanego też wąwozem czarownic, który jest pomnikiem przyrody lub jeśli nie macie sił to wrócić na parking i podjechać tam samochodem.

Z parkingu, przy którym zaparkujecie, będziecie mieli około 15 minut w jedną stronę, więc mało, a dzięki temu chwilę złapiecie oddech i nie będziecie musieli wracać w górę. 😉 My stwierdziliśmy, że póki Kacper nie marudzi, to możemy iść dalej, ale było to dla niego za dużo, więc z małymi dziećmi lepiej podjechać jednak autem na drugi parking. Drogę powrotną zaliczyliśmy, więc w większości „na barana”, ale na szczęście nie wchodziliśmy z powrotem do skamieniałego miasta, tylko poszliśmy w dół miasta chodnikiem i dzięki temu było nam łatwiej nosić brzdące i trasę tę – do parkingu, pokonaliśmy w max. 35 minut.

Cennik

Od 2019 roku wprowadzono na terenie rezerwatu drobne opłaty, które zapewniają zabezpieczenia tras, naprawy oraz prace pielęgnacyjne.

Bilet normalny – 3 zł, Bilet ulgowy – 2 zł.

Godziny otwarcia rezerwatu „Skamieniałe Miasto”

Rezerwat otwarty jest 365 dni w roku, nie jest on zamykany. Można go zwiedzić o każdej porze dnia oraz nocy. Kasa w sezonie turystycznym otwarta w godzinach:

  • Poniedziałek – piątek 10 – 18
  • Sobota – niedziela 10 – 19

Jeśli kasa jest nieczynna to rezerwat i tak można zwiedzać. 😀 Opłatę należy uiścić przy wyjściu z rezerwatu.

A czy warto wybrać się tu z dziećmi?

Warto, ale zapomnijcie o wózku – to nieosiągalne. Tylko nosidło, chusta lub ręce.

A każda wycieczka dla małych smyków to przygoda, więc polecamy! A gdy już będą wiedzieć, że miejsce to ma przypominać miasto, a skały mają nazwy zwierząt i ludzi możecie się przekonać, że wyobraźnia Waszych dzieci stanie się jeszcze bardziej pobudzona!

Wodospad Czarownic

A i muszę to napisać, żeby Was uprzedzić! Nie spodziewajcie się spektakularnego wodospadu. My obiecaliśmy dziecku wodospad i trochę się rozczarował. To bardziej taki lekki strumyczek, którego pod słońce czasem nawet nie było widać. Na szczęście udało nam się pocieszyć Kacpra, a w sumie nie nam. Spotkany w tym miejscu pan powiedział, że przecież zawsze można sobie pomoczyć głowę i umyć ręce. I to przekonało naszego skrzata, że jednak nie taki zły ten wodospad. 🙂 A dzięki temu dziecko dostało trochę sił i motywacji do drogi powrotnej. Także udało nam się wybrnąć z tej sytuacji jako tako!

Jak dojechać do Rezerwatu „Skamieniałe Miasto”?

Tak jak pisałam wcześniej, Ciężkowice znajdują się prawie w połowie drogi między Tarnowem a Krynicą. To ok. 1.5 h z Krakowa. Wejście do rezerwatu i parking znajdują się przy głównej drodze 977. Mapa poniżej. 👇


A tu zamieszczamy parking przy wejściu do Wodospadu Czarownic. Znajduje się on przy ulicy Tysiąclecia po drugiej stronie od wejścia do Wąwozu. Lokalizacja poniżej. 👇


Parking jest tu płatny!

  • Samochód osobowy – 5 zł,
  • motocykl – 4 zł,
  • autokar – 10 zł.

Przy parkingu znajdują się jeszcze stoliki do odpoczynku oraz punkty gastronomiczne. Znajdziecie tu restaurację pod Grunwaldem, a także foodtrucki z lodami, goframi i burgerami. Także jeśli ktoś potrzebuje nadrobić spalone kalorie, to można skorzystać. 🙂 Jest pysznie!

Przy okazji zwiedzania Ciężkowic przypomniało mi się Skalne Miasto w Czechach, dokładnie w Adrspach, które również robi niesamowite wrażenie i na pewno warte jest zobaczenia! Wiec jeśli spodobała Wam się ta wycieczka to pora zaplanować kolejną, trochę dalszą. 🙂 My też musimy się tam wybrać ponownie, tym razem już we czwórkę!


A jeśli szukacie kolejnych miejsc na weekend, to zapraszamy do poczytania naszych wpisów dotyczących z Parku Gródek w Jaworznie, Dobczyc lub wycieczki na zamek w Ogrodzieńcu. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER, PLACE ZABAW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!