Inne formy spędzania czasu,  Wycieczki poza Kraków

Śląski Ogród Zoologiczny, czyli ZOO w Chorzowie

Jak wiadomo, każde dziecko lubi chodzić do ZOO! Może dla nas dorosłych nie jest to ekscytujące zajęcie i miejsce na spędzenie czasu, ale czego się nie robi dla dzieci. Pomimo wielu kontrowersji, jeśli chodzi o ogrody zoologiczne, my do ZOO chodzimy. W tym roku mamy w planach odwiedzić z dziećmi kilka w całej Polsce, żeby mieć świeże porównanie. Tym razem przy okazji wycieczki do Katowic do Bajki Pana Kleksa – tu LINK z naszej przygody w bajce, wybraliśmy się, żeby wykorzystać marcowe popołudnie do ZOO w Chorzowie, a dokładniej do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

ZOO w Chorzowie powstało w 1958 roku i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Górnym Śląsku. Jest jednym z młodszych ogrodów zoologicznych w Polsce, a jednocześnie jednym z większych pod względem wielkości powierzchni i liczby zwierząt! Samo wejście zachęca do odwiedzin, bowiem, do prowadzi zabytkową bramą z XIX wieku z pałacu Donnersmarcków ze Świerklańca. Robi ona wrażenie!

Śląski Ogród Zoologiczny – jakie ciekawe i inne, niż w Krakowie zwierzęta możemy tu spotkać

Po pierwsze nosorożce! Wow, robią wrażenie! Tych zwierząt w Krakowie nie spotkacie. My mogliśmy je zobaczyć jedynie przez szybę, ale i tak na dzieciakach i nas dorosłych wywarły zachwyt.

Drugimi zwierzakami, dla których warto wybrać się tu z Krakowa, są niedźwiedzie, lecz teraz żadnego niestety nie udało się nam zobaczyć, bo były przeniesione na zimę lub pewnie jeszcze spały. 🤣 Niestety też nie było naszych ulubionych pingwinów, choć tu dzieciaki nie dały za wygraną i probowały ich wypatrywać w wodzie.

Hipopotamy –

Antylopy –

Kangury –

Na terenie chorzowskiego ZOO jest też plac zabaw oraz mini zoo. Niestety oba zamknięte. Plac zabaw był w przebudowie, mini zoo nie działało w czasie pandemii.

Kotlina dinozaurów

Tak, tak dobrze słyszycie DINOZAURY w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Ale to skalne dinozaury. To coś, czego nie ma inne ZOO w Polsce. Zrekonstruowano tutaj 16 modeli dinozaurów naturalnej wielkości, których szczątki odkryto na Pustyni Gobi w latach 1963-1971. Powstały one w wyniku rekonstrukcji odnalezionych szczątków, a oryginalne znajdują się w Zakładzie Paleozoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Chorzowskie ZOO to wiele pawilonów i atrakcji w środku

Zdecydowanie tym różni się od ZOO w Krakowie. Jest tu dosyć spore akwarium. Dzieciom jak zawsze rybki się bardzo podobały. Budynek w którym mieszkają antylopy, do niego nie dotarliśmy. 😉 Jest tu też egzotarium oraz imponująca małpiarnia połączona z papugarnią! Co więcej, klatki z małpiarni są fajnie poprowadzone nad alejkami! Kiedy jest cieplej fajnie na pewno małpki tak obserwować.

Budynek, gdzie mieszkają słonie, też zrobił na nas wrażenie. Słonie latem wchodzą tu na noc, przed mają ogromny wybieg. Nam udało się je zobaczyć w środku. Wewnątrz tego budynku znajdują się także terraria dużych jaszczurek i żółwi.

Woliera ptaków, również stanowią bardzo dużą atrakcję. Niestety z chłodne marcowe popołudnie ptaki były pochowane, ale i tak udało nam się zobaczyć przez szybę ukochane flamingi oraz czaple.

Fajne trasy dydaktyczne, dużo tablic edukacyjnych

Przez cały Śląski Ogród Zoologiczny biegnie ścieżka dydaktyczna, która zapoznaje nas z zagadnieniami dotyczącymi zwierząt, biologii i ekologii.

W czasie spaceru po Śląskim Ogrodzie Zoologicznym czeka na dzieci wiele ciekawostek i punktów edukacyjnych. I co fajnie, nie są to nudne tablice, które muszą czytać dzieciom rodzice, ale często ruchome „quizy” takie jak otwierane okienka, czy obracane okienka. Jedyny minus, to, że często były zbyt wysokie dla małych miłośników przyrody…

Zoo posiada aplikację do ściągnięcia, żeby można było poczytać o danym zwierzęciu.

Zoo posiada także tematyczne trasy zwiedzania: Trasa dla wytrwałych Trasa zimowa Oraz trasa z dzieckiem

Widać, że zoo jest stare, ale co chwilę pojawiają się nowe modernizacje i powstają nowe budynki. Choćby żyrafiarnia, budynek nosorożców, akwarium dla pingwinów. 50 ha powierzchni

Cennik Śląskiego Ogrodu Zoologicznego:

  • 1 kwietnia – 31 października: normalny – 20 zł, ulgowy – 10 zł, rodzinny – 50 zł
  • 1 listopada – 31 marca: normalny- 15 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny – 35 zł.

Karnet roczny – 100 zł.

Bezpłatnie dzieci do 3 lat.

Bilet rodzinny to 2 osoby dorosłe + 2 dzieci.

Godziny otwarcia:

  • Maj – Wrzesień: 9-19
  • Listopad – Marzec: 9-16
  • Kwiecień – Październik: w tygodniu 9-17, weekendy 9-18

Gdzie znajduje się Śląski Ogród Zoologiczny oraz gdzie zaparkować?

Zoo jest zlokalizowane na terenie ogromnego Parku Śląskiego przy granicy z Katowicami. ZOO nie posiada własnego parkingu. Najbliższy parking znajduje się przy ul. Złotej. Adres parkingu: Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7, Chorzów.


Kilka rad!

➡️ Na wycieczkę do ZOO w Chorzowie radzimy przeznaczyć co najmniej godzinę – dwie, a nawet i więcej. My byliśmy prawie dwie godziny, a i tak nie przeszliśmy całego terenu i nie zobaczyliśmy wszystkiego. Spędzilibyśmy tam na pewno więcej czasu, gdyby nie wybiła godzina zamknięcia bram ZOO.

‼️ Uwaga: nie wolno poruszać się w ZOO w Chorzowie na rowerkach ani hulajnogach. Co więcej, nie wolno ich nawet wnieść, czy wozić w koszyku wózka. Muszą zostać zostawione. Przed bramą jest stojak, jeśli nie macie zapięcia, można kupić w kasie ZOO, co też musieliśmy uczynić.

➡️ Na terenie ZOO w czasie pandemii nie działają żadne punkty gastromoniczne – miejcie to na uwadze!

➡️ Są toalety i jest ich sporo.

Czy nam się podobało to ZOO? Pewnie, że tak! I mamy nie dosyt, że wybraliśmy się tu kiedy niewiele zwierząt było można zobaczyć na zewnątrz. Na pewno powtórzymy tu wyjazd w jakiś cieplejszy miesiąc, bo miejsce jest na pewno warte odwiedzenia, o czym same mówią liczby turystów, które co roku odwiedzają chorzowskie ZOO.

Co więcej, wycieczkę do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego można połączyć ze spacerem po Parku Śląskim, przejażdżką kolejką linową Elką, zabawą w wesołym miasteczku Legendia, zwiedzaniem Stadionu Śląskiego oraz Górnośląskiego Parku Etnograficznego.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *