Place zabaw

„Nieplac” zabaw w Krakowie i okolicy – czyli coś innego do zabawy?

Ostatnio temat „nieplaców” zabaw jest bardzo popularny, dlatego przybliżymy Wam naszą listę tych wartych uwagi w Krakowie i w okolicach.

Co to jest „nieplac” zabaw?

Ale zacznijmy od tego, co to w ogóle jest ten nieplac zabaw? Skąd takie określenie? Ostatnio zresztą bardzo modne. W sumie już typowe place zabaw, ale z elementami naturalnymi zostają tak nazywane, a dlaczego? Otóż nieplacami zabaw są miejsca, gdzie nie koniecznie znajdziecie typową huśtawkę czy zjeżdżalnię? Na pewno nie uraczycie tu kolorowych, typowych, metalowych bądź plastikowych konstrukcji. W takich miejscach głównie projektanci skupiają się na jakimś temacie przewodnim, wykorzystując przy budowie naturalne ukształtowanie terenu, wkomponowują dużo roślinności i głównie stawiają na naturalne elementy – drewno, wiklinę. Często takie miejsca nazywane są też naturalnymi placami zabaw. Bo, czy dziecko czasami lepiej się nie bawi zwykłym patykiem aniżeli drogą zabawką? Z tymi nie placami zabaw oto chyba właśnie chodzi. Nie koniecznie dziecko musi mieć wypasioną zjeżdżalnię, czy karuzelę. Czasem wystarczy zabawa z toru przeszkód, którymi są pale z drewna. Dla dzieci nie ma to większego znaczenia. Wszędzie potrafią się bawić.

Świetne nieplace zabaw w Krakowie:

1. Ogród Chwastowy – obok Ronda Matecznego

Ogród chwastowy – obok Ronda Matecznego to typowy przykład nieplacu zabaw. Jest to miejsce do zabawy wkomponowane w ukształtowanie terenu. Są bardzo nieoczywiste atrakcje dla dzieci – zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa, pale do skakania. Pięknie współgra to z naturalnością tej zielonej przestrzeni.

Więcej o tym miejscu przeczytasz TUTAJ.

2. Plac zabaw Zaskroniec w parku Żeromskiego

Plac zabaw Zaskroniec, który znajduje się w parku Żeromskiego to według nas jeden z najfajniejszych i najciekawszych placów zabaw. Tematem przewodnim są tu zwierzęta zamieszkujące nieopodal Łąki Nowohuckie. Stąd nazwa zaskroniec i piaskownica, którą tworzy ten osobnik. Do tego wiele, wiele ciekawych rzeczy dla dzieci m.in. jaja w wiklinowych koszach, górki do biegania, tunele, trampoliny i wielki, czarny pająk.

Więcej o tym miejscu przeczytasz TUTAJ.

3. Place zabaw w parku Reduta

W parku Reduta znajdziecie, aż cztery place zabaw. Jeden to kompleks trzypoziomowy, drugi stworzony dla maluszków. Oba są przemyślane, pięknie wykonane z licznymi angażującymi dzieci do zabawy elementami. Place zabaw, gdzie dominuje drewno i dużo zieleni. Na placu dla maluszków extra gąsienica oraz mostki. Cudo!

Więcej o tych placach zabaw przeczytasz we wpisie TUTAJ.

4. Plac zabaw „Leśna kryjówka” w Lesie Witkowickim

Cały drewniany idealnie skomponowany z klimatem lasku, w którym się znajduje. Super jest kilkuosobowa huśtawka. Są zjeżdżalnie z górki. Do tego dużo miejsca do biegania.

Więcej o tym miejscu przeczytasz TUTAJ.

5. Plac zabaw na skwerze Elliego przy Rondzie Mogilskim

Cały w drewnie. Wkomponowany w niewielką przestrzeń pomiędzy biurowcami. Wiele niecodziennych atrakcji m.in. konstrukcja do przesypywania pisaku.

Więcej o tym placu zabaw przeczytasz TUTAJ.

6. Smoczy Skwer w Parku Wadów

Drewniany plac zabaw, gdzie główną atrakcją jest labirynt. Nie jest to duże miejsce, ale na uboczu miasta, w zabytkowym i starym parku.

Więcej o tym placu zabaw przeczytasz TUTAJ.

7. Smoczy Skwer „Do Woli” w parku Decjusza

Tu główną atrakcją jest extra smok Delicjusz, do którego brzucha można wejść! Hit wśród dzieci. Do tego piaskownica, ogryzek, szpulka, guzik. Takie niecodzienne i niespotykane nigdzie atrakcje mogą spotkać tu dzieciaki. Do tego wielka pajęczyna na górce i tory przeszkód.

Więcej o tym parku i placu zabaw przeczytasz TUTAJ.

8. Plac zabaw w parku Krakowskim

Kolejny z najlepszych placów zabaw. Nie piszemy tego z przesadą. Tu extra są wieże i most pomiędzy nimi. Plac zabaw dla większych dzieci. Kolejną świetną sprawą jest konstrukcja do zabawy wodą i piaskiem. Do tego górki do biegania, drewniane zwierzaki.

Więcej o tym miejscu przeczytasz TUTAJ.

9. Smoczy Skwer w parku Dąbie

Drewniany, usytuowany przy Wiśle. Konstrukcja smoka z wieloma ciekawymi elementami. Małe, urocze ławeczki. Jest tu nawet stanowisko małego archeologa.

Więcej o tym placu zabaw przeczytasz TUTAJ.

10. Smoczy Skwer w park Lotników

Tu dominuje wielki, czerwony smok. Duża konstrukcja do wspinaczki, chowania się, zjeżdżania. Do tego mnóstwo przeszkód do skakania, przechodzenia. Jest uroczy domek z tablicą kredową, małe ławeczki oraz tyrolka.

Więcej o tym placu zabaw przeczytasz TUTAJ.

11. Plac zabaw obok zalewu nowohuckiego

Niby plac zabaw, a jednak przemycone elementy nie do typowej zabawy. Motyw całości nawiązuje do fauny i flory sąsiadującego zalewu. Są urocze, drewniane zwierzątka, mini domek, trampoliny, elementy do ćwiczenia równowagi. Wszystko ładnie wkomponowane.

Więcej o tym miejscu przeczytasz TUTAJ.

12. Plac zabaw „Plantuś” archeologiczny na Plantach

Plac zabaw projektowany w nawiązaniu do sąsiadującego muzeum archeologicznego. Znajdziecie tu bowiem nawiązanie do historii ludzkiego osadnictwa, czyli tego jak mieszkali dawniej ludzie. Miejsca do zabawy dla dzieci symbolizują tu domy, w jakich mieszkali ludzie. I tak wczytując się w opisy, dowiadujemy się, że jaskinię symbolizuje tu pagórek do wspinaczki, szałasy to trzy zjeżdżalnie, chatę obrazuje piaskownica, kamienice to trzy huśtawki. Do tego wszystko wykonane z drewna.

Więcej o tym placu zabaw przeczytasz TUTAJ.

Nieplace zabaw w okolicy Krakowa:

1. Naturalny i leśny plac zabaw w Dobczycach

To według nas jeden z fajniejszych i godnych uwagi naturalny, piękny, drewniany plac zabaw. Ilość elementów jest na szybko nie do opisania. Są tunele, ścieżka sensoryczna, dużo konstrukcji do ćwiczenia równowagi. Do tego zaraz obok cześć leśna z wiklinowym torem i szałasami. Cudo! Jakby było mało to obok zwykły plac zabaw z pirackimi łodziami i mini golf.

Więcej o tym miejscu i placach zabaw przeczytasz TUTAJ.

2. Plac zabaw w Prawdzie – Raciborowice

Spory, głównie drewniany plac zabaw. Jest łódź ze sterem, wiklinowe domki, labirynt również z wikliny. Do tego drewniany tor przeszkód i wiele konstrukcji do ćwiczenia równowagi. Fajnie wkomponowane miejsce do zabawy w ukształtowanie terenu. Dzieci mają, gdzie pobiegać z górki i pod górkę.

Więcej o tym miejscu przeczytasz TUTAJ.

3. Plac zabaw w Michałowicach

Tu hitem niezaprzeczalnie są długie rury – czyli zjeżdżalnie ze skarpy. Żeby wejść na górę, też trzeba trochę wysiłku włożyć. Super zaprojektowane miejsce i w pełni wykorzystany potencjał górki. Do tego jest dużo lin do wspinaczki, są leżaki. Dla maluszków część na piasku z licznymi tablicami manipulacyjni i również zjeżdżalnią z górki.

Więcej o tym placu zabaw przeczytasz TUTAJ.

4. Plac zabaw w parku Uzbornia w Bochni

Kolorowy, drewniany – jeden wielki tor przeszkód z uroczymi domkami. Wygląda trochę, jak park linowy i tak tu się można poczuć.

Więcej o tym miejscu i placu zabaw przeczytasz TUTAJ.


Kończąc, uważamy, że naprawdę jak się szuka, to można wokół nas znaleźć dużo ciekawych propozycji do zabawy.

A może macie jeszcze jakieś inne propozycje i o jakimś nieplacu zabaw nie wspomniałyśmy, bądź go nie doceniłyśmy? Dajcie znać, nasze brzdące z chęcią poznają.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zachęcamy do przejrzenia naszej mapy odwiedzonych miejsc. Może coś innego Cię zainteresuje.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *