Muzea przyjazne dzieciom

Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ z dzieckiem

Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ na Ruczaju to nowe miejsce na mapie Krakowa, które dopiero od niedawna można zwiedzać (od 11 września 2021 r.). Przez 5 lat to miejsce było dostępne tylko dla studentów i pracowników Uniwersytetu Jagielońskiego. Teraz to się zmieniło i każdy może pójść zobaczyć te niesamowite zbiory zoologiczne, antropologiczne i geologiczne. Ale czy do Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ warto się wybrać z dzieckiem? Czy jest to miejsce dla nich przyjazne? Zaraz wszystko Wam powiemy!

Co zobaczymy w Centrum Edukacji Przyrodnicznej UJ?

Jak powyżej napisałyśmy, zbiory są niewyobrażalnie duże. Tak szczerze, to nawet gdybyśmy spędzili tu cały dzień, nie zdołalibyśmy poczytać, ba nawet obejrzeć dokładnie każdego wystawionego eksponatu. Tak jest tego aż tyle, że nie jest to wykonalne. A z dziećmi sami sobie dopowiedzcie, że graniczy to z cudem!

Tak – dzieci – hm cóż tu warto zauważyć, że większość wystawionych eksponatów jest zamknięta w szklanych gablotach. I tu zonk, bo niestety, ale małe dzieci te szybki dotykają… Trzeba na to bardzo uważać! Nasze starsze pociechy wszystko już rozumiały, ale niestety 2-latek niewiele i kilka odcisków palców jednak pozostawił na szybkach. Także uważamy, że nie najlepszym pomysłem jest tu, aż takie małe biegające brzdące zabierać. Choć wiadomo, wszystko zależy od dziecka. Nasze starsze dzieci – już nawet 3-latek byli zainteresowani wystawą – szczególnie tą poświęconą tematyce zoologicznej.

Czy warto się wybrać do Centrum Edukacji Przyrodniczej z dzieckiem? Jakie są tu udogodnienia?

Z pewnością starsze dzieci zainteresuje tematyka, jaka jest prezentowana w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ. Pytań było co niemiara. I szczerze, na większość musieliśmy szukać informacji! Ciekawiło ich wszystko: „A skąd to jest?”, „Czyj to szkielet?”, „Tak faktycznie wygląda kula ziemska, jakby się ją przekroiło?”. Tak kochani, z dziećmi masa pytań, oczy dookoła głowy, ale warto! Zdecydowanie mówimy, że jest sens z dziećmi się tu wybrać! A już szczególnie takimi starszymi przedszkolakami i dziećmi szkolnymi. Choć my uważamy, że młodsze „coś” z każdej wizyty w muzeum zyskują. Zresztą szerzej pisałyśmy o tym we wpisie TUTAJ.

Z minusów to nie wolno tu niczego dotykać! Słodki niedźwiedź – „mamo, mogę pogłaskać?” Niestety, ale nie! A to się aż prosi i nie dziwimy się, że te małe rączki, aż same się tam rwą! Tu uważajcie! Bo te słodkie wypchane misie są nieodgrodzone.

Wiele gablot jest także dosyć wysoko. Nawet nam dorosłym było ciężko niektóre rzeczy zobaczyć, a co dopiero dzieciakom. Ale tu nie narzekamy, bo wiele było na wysokości oczu dziecka – a jest tego tyle, że i tak nie da się obejrzeć wszystkiego!

Pomiędzy salami wystaw jest osobne zamykane pomieszczenie ze stołem i krzesłami. Jest przeznaczone ono do odpoczynku i zjedzenia posiłku oraz (!) dla matki karmiącej. Hmm jakoś nie wiem, czy usiadłabym tak na widoku wszystkich przechodzących korytarzem i spoglądających przez szyby tego pomieszczenia. Ale liczy się, że ktoś o tym pomyślał!

Spokojnie da się tu poruszać wózkiem! Są windy, podnośniki dla niepełnosprawnych przy schodach wewnątrz sal z wystawami. My mieliśmy malutką Idalkę w gondoli, ponieważ spała i wszędzie dało się z nią bezproblemu wjechać.

Jest kilka multimediów, ale niewiele. Można m.in.: posłuchać odgłosów zwierząt czy poczytać więcej na ich temat. Wiadomo, multimedia interesują dzieci, ale tu ich nie uświadczycie zbyt dużo.

W toaletach dostępny był przewijak.

Ciut więcej o wystawie i eksponatach

Historia zbiorów zoologicznych sięga aż 1782 r., kiedy to został założony Gabinet Historii Naturalnej! Co więcej, wiele okazów z tamtego okresu znajduje się nadal w kolekcjach działu zoologicznego, a liczne można obejrzeć również w zoologicznej części ekspozycji! Każdy eksponat przy opisie posiada datę i szczerze ten rok bardzo nas zaciekawił i aż zaczęłyśmy sprawdzać i okazuje się, że faktycznie są tu eksponaty, które mają ponad 230 lat!

Obszerną część części zoologicznej stanowią okazy ekspozycyjne, obejmujące preparaty suche i mokre. Najliczniej reprezentowane są owady, pajęczaki, skorupiaki oraz mięczaki, a wśród kręgowców ryby, gady, ptaki i ssaki. Drugą grupę stanowią okazy dydaktyczne. Są to modele, preparaty anatomiczne narządów i układów, przekroje i wiele innych materiałów wykorzystywanych dawniej w procesie kształcenia studentów biologii.

Zbiory antropologiczne mieszczące się w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ pozyskiwane były od drugiej połowy XIX wieku i pochodzą z różnych stron świata (Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej) od neolitu aż po czasy współczesne. Do najważniejszych kolekcji zaliczyć należy serie czaszek krakowskich (m.in. z Wawelu, Placu Szczepańskiego, Placu Ariańskiego, Placu Wszystkich Świętych, Placu Św. Floriana), czaszek fińskich, mongolskich, buriackich, unikatowe w skali światowej czaszki Ajnów, a także czaszki syberyjskie oraz afrykańskie. Obecnie najciekawsze eksponaty prezentowane są w Bloku Antropologicznym, który jest częścią stałej ekspozycji pt. „Ewolucja Ziemi i życia”

Zwiedzanie z przewodnikiem

Jest to tu jak najbardziej możliwe i z pewnością wiele ciekawostek związanych ze zgromadzonymi zbiorami by nam przybliżyło. My chętnie byśmy z tej możliwości skorzystały, ale pewnie bez dzieci. Bo jednak nasze na zwiedzanie takiego wielkiego muzeum z przewodnikiem uważamy, że są za małe i by nie wytrzymały. Więcej informacji o zwiedzaniu z przewodnikiem na stronie CEP UJ – tutaj.

W sobotę kiedy byliśmy, było zwiedzanie z przewodnikiem w ramach kupionego biletu wtępu – bez dodatkowych opłat. My się nie załapaliśmy, bo wtedy już kończyliśmy zwiedzanie. Nie wiemy, czy jest tak zawsze w weekend – ale to lepiej dopytać u źródła.

Centrum Edukacji Przyrodniczej – ceny biletów:

 • bilet normalny – 15 zł
 • ulgowy – 8 zł
 • rodzinny – 35 zł
 • roczny – 50 zł
 • Bilet na usługę przewodnicką (+odpowiedni bilet wstępu dla każdego uczestnika) – 100 zł
 • bilet na lekcję muzealną (+bilet edukacyjny dla każdego uczestnika) – 100 zł
 • dzieci poniżej 4 lat wstęp bezpłatny!

Bilety do nabycia w kasie Centrum. Sprzedaż biletów nie później niż 45 minut przed zakończeniem udostępniania wystawy.

Zwiedzanie nie ma limitowanego czasu. Możecie spędzić tu pół dnia, chodząc i oglądając gablotki. My spędziliśmy tu ok. 2 godzin.

Godziny udostępniania ekspozycji dydaktycznych i okresowych CEP UJ:

 • wtorek – 9.00-15.00
 • środa – 9.00-15.00
 • czwartek – 10.00-18.00
 • piątek – 9.00-15.00
 • sobota – 9.00-14.00
 • poniedziałek i niedziela – nieczynne

Ostatnie wejście: 45 minut przed zakończeniem udostępniania wystawy.

Gdzie znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ na Ruczaju, parking, dojazd?

➡️ Adres: ul. Gronostajowa 5, 30-387 Kraków, kampus Ruczaj. Lokalizacja na mapie poniżej. 👇


🅿️ Parking – koło budynku CEP UJ kilkanaście miejsc parkingowych, jeśli nie to parkowanie przy ulicy.

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek Ruczaj. Z przystanku jakieś 5 min dojścia do budynku CEP UJ.

Przed budynkiem Centrum Edukacji Przyrodniczej można spotkać szkielet samego smoka wawelskiego!

Przed wejściem do budynku jest ciekawostka, a dokładniej szkielet samego smoka wawelskiego!

Na zakończenie napiszemy Wam, że wystawy w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ są tak ładnie przygotowane, że nie sposób nie polecać dalej tego miejsca, tym bardziej na wybranie się tu z dzieckiem. Jest z pewnością unikatowe na skalę Krakowa. My uważamy, że warto tu się wybrać, nawet z dziećmi, gdzie zwiedzanie być może nie będzie wyglądać, tak jak powinno, ale uważamy, że dzieci z tej wizyty tutaj mogą się wiele dowiedzieć i nauczyć. Choć my skrycie marzymy wybrać się tu same i móc spokojnie poczytać albo skorzystać z darmowego zwiedzania z przewodnikiem.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *