Kraków - Centrum Miasta dla dzieci,  Muzea przyjazne dzieciom,  Weekendowa pigułka dla małych turystów

Żywe Muzeum Obwarzanka z dzieckiem

Przyjście tutaj długo chodziło nam po głowie. Zwlekaliśmy w sumie głównie dlatego, że chciałyśmy, aby nasze prawie wszystkie dzieci uczestniczyły w tych zajęciach świadomie. Dlatego właśnie teraz kiedy najmłodszych nasz uczestnik ma prawie 2.5 roku, zdecydowałyśmy się odwiedzić Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie. Słyszałyśmy, że jest tu ciekawie i się nie zawiodłyśmy! Śmiało więc polecamy i tym przyjezdnym do Krakowa, ale również mieszkańcom.

Żywe Muzeum Obwarzanka – co to za miejsce?

Na początek musimy napisać, że określenie Muzeum w przypadku tego miejsca to tylko nazwa. Nie ma tu eksponatów, wystaw, długich korytarzy z gablotami. Całe muzeum składa się z dwóch pomieszczeń – niewielkiej kawiarni połączonej ze sklepikiem oraz drugiej sali, gdzie odbywa się „zwiedzanie”. Jednak tym zwiedzaniem jest tu warsztat nauki wypieku krakowskiego obwarzanka z elementami historii, ciekawostkami oraz obejrzeniem dwóch niedługich filmików o tym słynnym krakowskim wypieku. Dowiecie się między innymi – ile lat ma krakowski obwarzanek, co kryje się za sekretem jego smaku, czym różni się obwarzanek od precla i bajgla oraz ile piekarni aktualnie ma licencję na produkcję certyfikowanych obwarzanków, a także co te miejsca muszą spełniać! Jednak do rzeczy – jak to wszystko tu wygląda?

Żywe Muzeum Obwarzanka – jak wygląda zwiedzanie?

Otóż na wstępie czeka na nas zagadka z jakich składników wyrabia się ciasto na obwarzanka. Po poprawnym wymienieniu – oczywiście tu dzieci mają pole do popisu swojej wiedzy kulinarnej – dostajemy na stolik wspomniane produkty. Każde dziecko dostało swoją miseczkę z produktem, który następnie samodzielnie wsypało, bądź wlało do miski! Następnie każdy mógł przyczynić się do wyrobienia ciasta, czyli wymieszania! Radość dla dzieci ogromna!

Lecz niestety zamieszane ciasto nie było wyrabiane i tu trochę dzieci były rozczarowane, bo wymieszane składniki musiały wyrosnąć, ale tu z pomocą przyszła „magia” i pani z zaplecza przyniosła wyrobione i wyrośnięte, gotowe ciasto na nasze obwarzanki.

Kolejną chyba najbardziej zajmującą częścią warsztatu było samodzielne formowanie tego słynnego, krakowskiego wypieku. Dostaliśmy instrukcję jak zrobić obwarzanka, żeby wyglądał jak ten kupiony na rynku. Dzieci miały z wałkowania, skręcania i łączenia wiele radości. Oczywiście we wszystkim z pomocą i radą służyła pani prowadząca warsztaty. Odpowiadała na pytania dzieci, pomagała wałkować, zwijać i formować. Miała bardzo dobre podejście do dzieci, nawet naszego 2.5 latka, który miał swoją wizję – przekonała, żeby jednak zrobił wałeczki, a później warkocz.

Następnie dzieci mogły zdecydować jaką chcą posypkę oraz mogły podejrzeć kolejne etapy produkcji, czyli obwarzanie (zamoczenie w gorącej wodzie) i sam wypiek. W tych czynnościach ze względu bezpieczeństwa bezpośrednio nie uczestniczymy, ale wszystko można podglądać na ekranie, gdyż w drugim pomieszczeniu jest kamerka, która nadaje obraz na żywo na tv.

Gdy nasze obwarzanki wypiekały się w piekarniku, została nam przybliżona historia krakowskiego obwarzanka, ciekawostki na jego temat. Podczas tego krótkiego wykładu obejrzeliśmy dwa krótkie filmiki, w tym jeden animowany.

W nagrodę dyplom i własnoręcznie zrobiony obwarzanek

Na sam koniec pani po wyjęciu wypieczonych obwarzanków wręczyła każdemu małemu uczestnikowi dyplom czeladnika obwarzankowego wraz z zapakowanym jeszcze cieplutkim i pachnącym wypiekiem zrobionym własnoręcznie. Tu nie musimy dodawać, jakie dzieci były z siebie dumne i jak szybko chciały spróbować swoich obwarzanków. Pachniała cała sala – a jak smakowały? Szczerze – lepszych nie jedliśmy! Były przepyszne! Mięciutkie w środku, chrupiące na zewnątrz. Nie piszemy tego z przesadą, ale dla samego spróbowania takiego świeżego wypieku warto tu się wybrać!

W jakim wieku dobrze tu przyjść z dziećmi?

My uważamy, że tak od ok. 2,5 – 3 lat. Nasz 2.5 latek niezbyt się słuchał i np. chciał, zamiast obwarzanka ulepić i upiec bałwana – także rozumiecie. Ale już prawie 3,5 latek fajnie się bawił, rozumiał i wykonywał polecania z lekką pomocą.

Kawiarnia

Jak już wspomniałyśmy, w Żywym Muzeum Obwarzanka znajduje się niewielka kawiarnia wraz ze sklepikiem. Można tu po warsztatach zamówić kawę i coś do zjedzenia. Działa tu też sklepik z obwarzankowymi gadżetami. W kawiarni jest też dla dzieci fajna układanka. Dzieciaki mogą spróbować ułożyć obwarzanka z drewnianej układanki.

Praktycznie wskazówki:

➡️ Dzieci się tu nie ubrudzą – nie wyrabiają ciasta, jedynie lepią już z wręczonej plastycznej masy. Oczywiście przed warsztatami wszyscy myją rączki – jest dostępna toaleta w sali warsztatowej. Przed wejściem na salę wykonywany jest pomiar temperatury ciała.

➡️ Dla mniejszych dzieci są specjalne podnóżki, na których mogą stanąć przy stole, przy którym odbywają się warsztaty. Dostępne jest również krzesełko dla maluszków.

➡️ Warsztaty trwają około godzinę.

Kilka ciekawostek

🔸 Codziennie produkowanych jest ponad 15 tys. obwarzanków!

🔹 Krakowski obwarzanek jest chroniony unijnym znakiem – Chronione Oznaczenie Geograficzne.

🔸 Teraz produkcja obwarzanka z certyfikatem odbywa się w zaledwie kilku piekarniach na terenie Krakowa i Wieliczki.

🔹 Na stronie muzeum jest przepis na obwarzanka – także można spróbować zrobić wypiek we własnym domu – KLIK TUTAJ!

🔸 Na stronie Muzeum Obwarzanka znajdują się do pobrania pliki dla dzieci – karty pracy do zabawy z obwarzankiem – TUTAJ LINK.

Ceny biletów oraz rezerwacje miejsca na warsztaty, godziny otwarcia

  • Bilet normalny – 28 zł,
  • Ulgowy – 23 zł,
  • Bilet rodzinny (2+2) – 90 zł.

Muzeum honoruje Kartę Dużej Rodziny. 😊 Bilety są ciut tańsze.

Godziny otwarcia:

Tu odsyłamy do strony internetowej Żywego Muzeum Obwarzanka. Po wybraniu odpowiednich biletów rezerwujemy też konkretną datę i godzinę wizyty. Tu uwaga dla dzieci poniżej 3 roku (bilet bezpłatny) też trzeba zarezerwować miejsce. Muzeum jest czynne głównie w soboty i niedziele oraz np. w ferie.

Gdzie znajduje się Żywe Muzeum Obwarzanka?

➡️ Adres: ul. Ignacego Paderewskiego 4.

🅿️ Parking ogólnodostępny przy ulicy, ale uwaga jest tu strefa płatnego parkowania.

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najblizszy przystanek Stary Kleparz.

Jeśli macie dzieciaki w wieku przedszkolnym i oczywiście starsze i chcecie im podarować fajną lekcję historii, wraz z żywym pokazaniem produkcji tego słynnego na skalę światową wypieku to polecamy Wam się tutaj wybrać. W sumie to nie tylko dzieciom się tu spodoba – jest to miejsce dla każdego! Nam się podobało bardzo i za jakiś czas z pewnością wrócimy, ponieważ mamy jeszcze jedno malutkie dziecko, z którym będzie trzeba nadrobić już odwiedzone raz atrakcje. Aaaa i jeszcze jedno odwieczne pytanie – precel czy obwarzanek, jak nazywacie ten okrągły, wspaniały wypiek?


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *