Inne polecane miejsca,  Place zabaw

Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego w parku Wyspiańskiego

Zaczniemy od tego, że w Krakowie bardzo brakuje takiego Rowerowego Miasteczka Ruchu Drogowego z prawdziwego zdarzenia! Wiecie – takiego dużego, z sygnalizacją świetlną, nie takiego osiedlowego. Nie mniej cieszymy się, że tutaj coś powstało, lecz daleko mu do fajnego miasteczka w Wieliczce. Pomimo tego, że nie jest to takie duże miejsce, to Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego w parku Wyspiańskiego oceniamy jako fajne miejsce dla dzieci.

Jak wygląda to Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego w parku Wyspiańskiego?

Prezentuje się całkiem dobrze. Piszemy tu tę opinię w odniesieniu do kilku miejsc tego typu, które znamy w Krakowie i okolicy. Ogólnie jest gdzie poćwiczyć jazdę na rowerkach. Moje dzieci były zachwycone taką swobodną możliwością jazdy po wyznaczonych alejkach, dróżkach. Zrobiły tu dobre kilkadziesiąt kółek, mając przy tym dużo bezpiecznej zabawy! Jeśli chodzi o rozmiar jest całkiem ok – sądziłam, ze zdjęć, że jest mniejsze. Choć my tu byliśmy praktycznie sami, więc pewnie latem, przy piękniej pogodzie może tu być niezły ścisk (choć, park Wyspiańskiego jest lekko ukryty i nie wszyscy wiedzą o jego istnieniu – więc jakaś szansa na spokój i kameralne spędzenie czasu istnieje).

Rowerowe Miasteczko tutaj jest nieogrodzone. Jednak znajduje się w mało popularnym parku, otoczonym ogródkami działkowymi, także nie ma obaw, że dziecko nam popędzi gdzieś na ulicę. Jest naprawdę bezpiecznie, pomimo braku ogrodzenia.

Co tu znajdziemy?

  • Asfaltowe ścieżki z namalowanymi pasami, znakami poziomymi, przejściami dla pieszych
  • Duże rondo
  • Dwa ślimaki – mniejsze ronda
  • Przejazd kolejowy
  • Zatoczkę autobusową
  • Fragment chodnika z przejściami dla pieszych
  • Znaki pionowe (choć mam wrażenie, że są one ciut za wysokie dla dzieci)

Jakie korzyści płyną z nauki jazdy w takim miejscu?

Wiadomo, zanim dziecko będzie z nami jeździć po ścieżkach rowerowych i drogach, warto nauczyć je jak zachowywać się na drodze. Z pewnością świetną nauką jest praktyka. Tutaj przychodzą nam właśnie takie miejsca. Jest bezpiecznie, nic się nam nie stanie jeśli koło zjedzie z chodnika i wjedzie w rabatki. Tu dzieci mogą poznawać znaki. Mnie się tu podobało to, że Jagoda w mig znalazła koleżankę, która nie miała rowerka, a przyszła z tatą na spacer. Zaczęły odgrywać scenki – przepuszczenie pieszego na przejściu, wjazd na rondo – trzeba się zatrzymać, za zbyt szybką jazdę – mandacik! Fajnie było na to patrzeć.

Gdzie jeszcze w Krakowie i okolicy są rowerowe miasteczka ruchu drogowego?

Miasteczko Ruchu Drogowego w Wieliczce

Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego w Skawinie

Miasteczko Rowerowe w Parku Zdrojowym w Swoszowicach

Mini miasteczko rowerowe w Czyżynach

Co ciekawego jest w Parku Wyspiańskiego?

I tu nas zaskoczyło to miejsce. Park Wyspiańskiego to maleńki park schowany pomiędzy ogródki działkowe. Jest tu cicho i spokojnie. Dojście jest bardzo nieoczywiste, bo trzeba przez te ogródki przejść. Także jeśli ktoś nie wie, którędy po prostu tu nie trafi. A dojście jest banalne od strony Parku Krowoderskiego. Wejście jest przez bramę naprzeciwko ul. Łokietka – 100 metrów i jesteśmy w tym mini, ale jakże fajnym dla dzieci miejscu.

Plac zabaw i ciekawe podesty

W parku oprócz nowo wybudowanego Rowerowego Miasteczka Ruchu Drogowego jest jeszcze nieduży, ale bardzo zajmujący dzieci plac zabaw. Jest tam jedna konstrukcja ze zjeżdżalnią, dwie huśtawki dla maluchów, bujaki, karuzela. Całości na piasku i ogrodzona.

Dalej w parku Wyspiańskiego są bardzo ciekawe i równie zajmujące dzieci duże podesty, ławki. To raczej nie plac zabaw dla dzieci, ale wiadomo one, ze wszystkiego potrafią znaleźć użytek. W tym miejscu są też dwie huśtawki, ale zdecydowanie dla starszych dzieci, oraz jedna huśtawka typu bocianie gniazdo.

Co więcej, w całym mini parku jest dużo ławeczek, koszy na śmieci, sporo miejsca na piknikowanie. Taka można powiedzieć perełka ukryta na Krowodrzy. Uważamy, że miejsce na wycieczkę z dziećmi świetne. Obok zaraz ok. 300 m, w Parku Krowoderskim znajduje się super plac zabaw – TUTAJ MOŻESZ GO ZOBACZYĆ. Więc tu można spędzić naprawdę pół dnia.

Jak trafić do parku Wyspiańskiego i na Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego?

➡️ Adres: park Wyspiańskiego – najłatwiej dojść od ul. Makowskiego. Wejście do parku jest naprzeciwko ul. Łokietka przez bramę. Dokładna lokalizacja miasteczka rowerowego pokazana poniżej na mapie. 👇


🅿️ Parking – na kilka aut przed wejściem do parku, zwykle zajęty. Dalej parkowanie na osiedlu.

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek Batalionu 'Skała’ AK lub Makowskiego.

Czy warto tu się wybrać? Uważamy, że tak. My lubimy tego typu miejsca dla dzieci. Zdecydowanie jest to mniej stresujące, gdy jeżdżą one po przygotowanych dróżkach. Przy okazji w takich miejscach nie martwimy się o to, że jakiś pędzący rowerzysta na nich najedzie, co w parku jest częste. Dzieci też lubią możliwość takiej swobodnej jazdy, a i czegoś przy okazji się uczą. I wiemy, co mówimy. Kilka znaków udało się im zapamiętać.

FACEBOOK
INSTAGRAM

Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!