Na Spacer,  Okolice Krakowa

Puszcza Niepołomicka – Droga Królewska do lasu

Puszcza Niepołomicka idealna dla dzieci i nie tylko

Uwielbiamy wyprawy do Puszczy Niepołomickiej, bo co wycieczka to inna, nowa ścieżka do poznania. Wybieramy, póki co te trasy, które mają drogi dobre dla wózków i dla rowerków dla maluchów, ale mamy nadzieję, że już w wakacje wyruszymy tu rowerami z przyczepką. Wtedy żadna trasa nie będzie dla nas niemożliwa do zdobycia i poznania.

Jeśli szukacie, tak jak my drogi asfaltowej, to proponujemy, póki co dwie:

Jedna – przy cmentarzu wojennym położonym w pobliżu dębu Batorego. Chociaż jest ona dość krótka, ale na pewno mniej uczęszczana. Także jeśli nie chcecie spotkać tłumów, to jest to dobre rozwiązanie.

Druga – dużo dłuższa, bo licząca koło 10 kilometrów droga przy leśniczówce Hysne (na mapach Google nazwana parkingiem wschodnim – Żubrostradą). Niestety, żeby zobaczyć tam żubra trzeba mieć wyjątkowe szczęście. Bowiem ośrodek żubrów jest zamknięty, za betonowym murem, bez możliwości wstępu. Żyje tam podobno koło 30 żubrów. Kiedyś dało się zwiedzać to miejsce, jednak wystąpiła choroba i postanowili zamknąć to miejsce dla ludzi. A szkoda, bo mogłaby to być wspaniała rozrywka dla małych i dużych w tym pięknym miejscu.

Magiczny Czarny Staw

Jednak dla pocieszania jest tu coś innego, prawdziwie magicznego. Tylko dla wytrwałych, bowiem trzeba przejść lub przejechać około 8 kilometrów od parkingu. To niesamowity widok Czarnego Stawu. Nazwa ta wywiązała się z podłoża tego stawu, gdyż powstał on na torfach i jak sama nazwa wskazuje, jest on czarny. To takie magiczne miejsce niedaleko Krakowa, niczym słynne Morskie Oko w Tatrach. Na szczęście mniej uczęszczane. Pamiętajcie jednak, że kąpiele wodne są w nim surowo zabronione. 

Cisza, spokój i dzika natura w Puszczy Niepołomickiej

Przy Czarnym Stawie rozłożone są ławeczki do siedzenia i podziwiania natury oraz głębokiego wyciszenia. Oprócz śpiewu ptaków nie słuchać tu zupełnie niczego. Chyba że wybieracie się z dziećmi, to sami wiecie, co możecie usłyszeć. 🙂 Do Czarnego Stawu można też dotrzeć z innych stron, od Damienic i Baczkowa, jednak nie wiemy, jakie tam są drogi, bo my zaparkowaliśmy przy Żubrostradzie, więc tam musieliśmy wrócić.

Co dla dzieci w Puszczy?

Oprócz jazdy na hulajnodze i rowerku my wymyśliliśmy jeszcze slalom wśród patyków, ponieważ jak to my o własnych pachołkach, które leżą w garażu, zwyczajnie w świecie zapomnieliśmy. Ale da się bez? Da się i chyba przy okazji to jeszcze większa frajda dla dziecka, wymyślić nową zabawę. Oczywiście sam las wokoło daje ogromną możliwość zabawy i robienia wielu ciekawych rzeczy, o których pisałyśmy już w artykule o Dolinie Mnikowskiej oraz o Zalewie w Kryspinowie, a także osobnym poście o lesie. Także jeśli nie macie pomysłów, to zapraszamy do czytania, albo użycia wyobraźni Waszej i Waszych pociech.

Inne szlaki w Puszczy Niepołomickiej

Pamiętajcie, Puszcza Niepołomicka ma naprawdę mnóstwo tras, którymi możemy się poruszać i wiele możliwości do chodzenia w samotności i obcowaniu w naturze. Dlatego zachęcamy szukać i odkrywać nowe szlaki, jakie oferuje to miejsce.

Oznakowanych szlaków turystycznych pieszych w puszczy są cztery: zielony, czerwony, niebieski i czarny.

  • Zielony – 18 km, rozpoczyna się od Rynku w Niepołomicach – gajówka Sitowiec – Rezerwat „Długosz Królewski” – kończy na dworcu PKP Stanisławice,
  • Niebieski – 5 km, rozpoczyna się także w Rynku w Niepołomicach – dawny ośrodek „Krakowianka”- Kozie Górki – kończy na dworcu PKP w Staniątkach,
  • Czerwony – 6,4 km rozpoczyna się w gajówce „Sitowiec” – kończy na dworcu PKP w Kłaju.
  • Czarny – 3,8 km rozpoczyna się w gajówce „Sitowiec”- kończy na dworcu PKP w Szarowie.

Puszcza Niepołomicka daje nam możliwość dróg pieszych, rowerowych, a nawet konnych. Także zachęcamy spojrzeć w mapę i wyruszać na nieznane Wam dotąd trasy. I pamiętajcie, raczej ciężko jest się tu zgubić, gdyż większość dróżek ma rozłożenie prostopadłe. Jednak radzimy pamiętać, gdzie zostawiło się samochód, albo jak się jechało, bo o zasięg telefoniczny, żeby sprawdzić gdzie jesteśmy czasami tu trudno.

Ścieżka dydaktyczna w Puszczy Niepołomickiej, czyli coś co zainteresuje i nauczy nasze pociechy

Ścieżka przyrodniczo – leśna oznaczona zielonym butem na białym tle to trasa utworzona w 1999 roku przez Nadleśnictwo Niepołomice. Na przygotowanych specjalnych tablicach dowiemy się ciekawostek o gospodarce leśnej oraz poznamy zasady jak chronić przyrodę.

Dowiemy się jakie gatunki roślin i zwierząt występują w puszczy oraz jak powinno zachować się w czasie wystąpienia w lesie pożaru. Przy każdej z tablic znajdziemy miejsce do wypoczynku. Cała trasa rozpoczyna się w miejscu dawnego ośrodka wypoczynkowego „Krakowianka”. Trasa jest krótka, bo ma około 3,5 km, więc na spacer z dziećmi powinna być jak znalazł.

Jak dotrzeć do opisanych przez nas miejsc w Puszczy Niepołomickiej?

Parkingi i miejsca, które opisujemy, nie są parkingami przy drodze krajowej nr 75, tylko w lesie na trasie drogi królewskiej. Są mniej znane, dzięki czemu łatwiej tutaj znaleźć odosobnione miejsce. To puszcza z trochę innej strony, także zachęcamy poznać te nowe miejsca.

Pierwszy parking – Cmentarz wojenny Wola Batorska- Sitowiec. Lokalizacja na mapie poniżej. 👇


Drugi parking – Żubrostrada – parking wschód. Lokalizacja na mapie poniżej. 👇


Reasumując, dla nas Puszcza Niepołomicka to idealne miejsce wyciszenia. Miejsce, gdzie nasze starsze dziecię może wyszaleć się na hulajnodze lub jeżdżąc rowerkiem. My możemy urządzić sobie w ciszy i spokoju spacer, nie bojąc się o to, że trzeba mieć go na oku. Dodatkowo obcowanie z przyrodą ładuje nam baterie na kolejne rodzicielskie wyzwania.


Na aktywne spędzenie czasu z dziećmi polecamy również wycieczkę do Tężni w Wieliczce, nad zalew w Kryspinowie oraz do Doliny Mnikowskiej. Będąc w Wieliczce, nie zapomnijcie też o odwiedzeniu Miasteczka Ruchu Drogowego. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


4 komentarze