Zabawy w domu

Gra o Krakowie: SPACER NA WAWEL – gra planszowa dla dzieci

Czy Wasze dzieciaki również uwielbiają grać w gry planszowe? U nas hitem naszej 3-latki, jakby inaczej, jest gra NA JAGODY! Po setnej rozgrywce i ciągłym i nieskończonym, zamiłowaniu do rzucania kostką i skakania zwierzątkami, wpadliśmy na pomysł zrobienia prostej gry planszowej dla dzieci, ale z historią i zabytkami naszego miasta w tle!  I tak oto powstała gra o Krakowie, czyli nasza pierwsza i z pewnością nieostania gra o tytule: SPACER NA WAWEL. 

Opis gry SPACER NA WAWEL:

Start

Nasz spacer na Wawel zaczynamy od Barbakanu. Ulicą Floriańską przechodzimy oczywiście na Rynek Główny. Na płycie rynku mamy kilka zadań do wykonania.

Po pierwsze, tradycyjnie kupujemy obwarzanka i karmimy gołębie. Z pewnością nie możemy ominąć zwiedzenia Kościoła Mariackiego.

Kolejnym krokiem jest przystanek na Starym Kazimierzu. Godne uwagi są tutaj lody w słynnej lodziarni na ul. Starowiślnej, a więc nie może ich u nas zabraknąć! Hmmm oczywiście lody były pyszne? Dzieci, a Wy który smak najbardziej lubicie? My przede wszystkim truskawkowy i śmietankowy. Z pewnością teraz już Wasze brzuszki są na pewno napełnione, to czas na dalszy spacer i grę.

Idziemy więc dalej na kładkę Ojca Bernatka. O dzieci zobaczcie, ile tam jest zawieszonych kłódek. Ktoś umie je policzyć? Bez wątpienia musicie nam powiedzieć, ile kłódek jest na moście?

Płyniemy tramwajem po Wiśle

Z pewnością kolejna atrakcja Was ucieszy. Spójrzcie tu po Wiśle płynie wodny tramwaj. Proszę wsiadać, popłyniemy dalej na Most Grunwaldzki. Jeśli nie załapiecie się na tramwaj, idźcie pięknymi bulwarami i koniecznie odwiedźcie pomnik pieska Dżoka. Jego pomnik znajduje się tuż za mostem.

Patrzcie dzieci z mostu już widać, jest niedaleko nas, przepiękny zamek – Wawel. Ale droga jeszcze daleka. Dlatego chodźmy teraz razem na Most Dębnicki, albo znowu popłyńmy tramwajem po Wiśle. Po drodze polecamy zwiedzić Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha, znajduje się ono nad Wisłą, trzeba to koniecznie wykorzystać.

Nasz cel to Wawel

Jesteście zmęczeni grą? Meta już jest naprawdę blisko! O, a kto to stoi pod zamkiem wawelskim? To oczywiście smok Wawelski, który zionie ogniem! Kto powie, jaki on ma kolor? Z pewnością większość z Was zna tego stwora. Trzeba przejść obok smoka i mu pomachać. Jak się zatrzymasz obok Smoka, to zaprosi Cię on do swej jamy! Boicie się tego smoka dzieci? Chyba nie?

Nasz spacer dobiega końca. Jesteśmy na Wawelu. Z pewnością większości z Was spodoba się piękny widok jaki jest ze wzgórza wawelskiego. Gra o Krakowie ukończona. Gratulujemy!

Reguły gry:

Do gry potrzebujemy bez wątpienia pożyczyć pionki oraz kostkę z innej gry. Jeśli nie macie takich prawdziwych pionków np. z innych gier możecie je oczywiście zrobić sami np. z klocków lego, zakrętek po butelkach lub wyciąć z kartonu i pomalować na ulubione kolory.

Grę rozpoczyna tradycyjnie najmłodszy zawodnik.

Po planszy poruszamy się wyznaczoną trasą. Po zatrzymaniu się na konkretnym kolorze wykonujemy przypisane polecenia.

Oznaczenia kolorów pól gry:

 1. zielony – to jest szybki spacer, ruszasz się 2 pola do przodu
 2. niebieski – po Wiśle pływa tramwaj wodny, proszę wsiadać, płyniemy na następny most (na kolejne pole w kolorze niebieskim)
 3. zółty – spacer nas trochę zmęczył, odpocznij jedną kolejkę
 4. czerwony – za szybko spacerujesz, musisz zwolnić, cofasz się o 1 pole do tyłu
 5. fioletowy – pytania/zdania do wykonania

Pytania i zadania:

 1. Jakie ptaki spotkasz na rynku? Proszę, nakarm je!
 2. Policz, ile kościół Mariacki ma wież! Czy wiesz, co jest grane z wyższej wieży kościoła?
 3. Kup krakowskiego obwarzanka. Powiedz, ile obwarzanków widzisz i jaki one mają kształt?
 4. Przerwa na zjedzenie lodów. Proszę, policz wszystkie gałki.
 5. Na kładce wiszą symboliczne kłódki zakochanych. Proszę, policz, ile jest kłódek na moście?
 6. Czy wiesz jaka rzeka płynie przez Kraków?
 7. Jak nazywa się piesek, którego pomnik znajduje się nad Wisłą?
 8. Jaki duży zamek widać już z mostu Dębnickiego?
 9. Kto zieje ogniem pod zamkiem wawelskim? Jaki kolor na nasz przyjaciel?
 10. Czy wiecie, kto kiedyś mieszkał na Wawelu?

Zasady gry oraz pytania i zadania można pobrać wraz z planszą gry.

Pobierz grę o Krakowie SPACER NA WAWEL

Grę można pobrać i wydrukować na formacie A4 lub A3. Plik do pobrania przygotowany jest do druku na A3 – kolor zielony, ale czytelność gry jak najbardziej jest wystarczająca na mniejszym formacie. Zawsze można wydrukować grę na dwóch kartkach formatu A4 i skleić przeźroczystą taśmą (plansza do pobrania również załączona poniżej – kolor niebieski). Z pewnością będzie wygodniej wtedy grać. 😀 Do pobrania również zasady gry wraz z pytaniami i zadaniami – kolor fioletowy.

Reasumując, gra jak widać, spodobała się naszym małym testerom. Dzięki niej przemyciliśmy wiele wiedzy o Krakowie. Mamy nadzieję, że ta gra planszowa o Krakowie pomoże i Waszym pociechom poznać i przybliżyć najważniejsze zabytki i symbole naszego miasta. Także łapcie grę i grajcie! I oczywiście czekamy na Wasze opinie i sugestie. 😀

PS. A na deser zdradzimy Wam, że już niebawem pojawi się kolejna gra o Krakowie. Niewątpliwie, będzie to rozgrywka dla małych i dużych sportowców.


Co więcej, inne nasze pomysły na aktywności i zabawę z dziećmi w domu, znajdziecie w zakładce ZABAWY W DOMU.

A jeżeli szukacie ciekawych miejsc na spacer i aktywne spędzenie czasu z dziećmi, to polecamy krakowskie parki i place zabaw. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW. A w razie niepogody polecamy opisane przez nas sale zabaw w Krakowie i nie tylko. Znajdziecie je w zakładce BAWIALNIE.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Jeden komentarz

 • Karolina

  Super!! Już zabieramy się do gry! 😍 Czekamy z niecierpliwością na nowe 🙂