Inne formy spędzania czasu,  Okolice Krakowa,  Wycieczki poza Kraków

Nadwiślański Park Etnograficzny – skansen w Wygiełzowie

Pomiędzy Krakowem a Chrzanowem, u stóp średniowiecznego zamku Lipowiec znajduje się piękny Nadwiślański Park Etnograficzny. To właśnie to miejsce było celem naszej kolejnej wycieczki. Regionalny skansen w Wygiełzowie, powstał w roku 1986. Uważamy, że to fajne i ciekawe miejsce na rodzinną wycieczkę z Krakowa z dziećmi.

Jak wygląda to miejsce?

Tak naprawdę to muzeum na świeżym powietrzu. Aktualna ekspozycja to 27 zabytkowych obiektów drewnianych wraz z małą architekturą taką jak kapliczki, pasieki, studnie, które zostały rozmieszczone w różnych miejscach skansenu. Jest tu Dużo miejsca na pospacerowanie, dzieci mają gdzie pobiegać i spożytkować swoją energię. Wózkiem spokojnie tu da się poruszać – my zresztą mieliśmy wózek, ale jeździł pusty, bo chłopaki z zafascynowaniem biegali od chaty do chaty.

Trochę historii tego miejsca

Bez wątpienia ważnym aspektem jest to, że cały Nadwiślański Park Etnograficzny prezentuje kulturę Krakowiaków Zachodnich, czyli grupy etnicznej zamieszkującej tereny na zachód od Krakowa po obu stronach Wisły. Elementami wyróżniającymi Krakowiaków Zachodnich od innych grup etnicznych były między innymi ubiór i budownictwo.

Ubiór męski, czyli biała, zapinana na haftki sukmana „chrzanówka” i granatowe lub prążkowane spodnie oraz buty czarne z cholewkami. Czarny, wysoki kapelusz bądź czerwona rogatywka z pawim piórem to główne nakrycie głowy mężczyzn. Ubiór damski gorset czarny, bądź granatowy, później zdobiony haftem i koralikami, cekinami. Barwne spódnice, białe haftowane lub wzorzyste chusty czepcowe to także kolejny charakterystyczny ubiór kobiecy.

Jeśli chodzi o budownictwo wiejskie, w tym regionie to budowano konstrukcje zrębowe, ściany z zewnątrz myte, szpary uszczelnione mchem lub słomą oraz bielone wapnem, lub odcieniem niebieskim. Dachy czterospadowe kryte strzechą, a we wnętrzu układy półtoratraktowe. Stodoły sytuowano w pobliżu chałupy, zaś pomieszczenia dla zwierząt pod jednym dachem z domem mieszkalnym. Spacerując po skansenie, znajdziecie bardzo ciekawe ekspozycje, a wczytując się w tabliczki, można naprawdę dużo się dowiedzieć o ówczesnym życiu i zwyczajach ludzi tutaj mieszkających.

Muzeum oraz wystawa obrazów

Na końcu zwiedzania docieramy do Dworu z Drogini koło Myślenic z roku 1730. W środku wnętrze zostało zaadaptowane na potrzeby muzeum i administracji. Część muzealną zaaranżowano na „Mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej” pokazane na przestrzeni wieku – od I poł. XIX wieku do 1945 roku. Program ekspozycji obejmuje pięć sal: salon, pokój pani, pokój rezydentki, sypialnię i gabinet pana. Te wnętrza robią również wrażenie. Jak porównamy to z warunkami z chat, to tu jest wręcz luksusowo. Niesamowite porównanie.

Poza codziennym udostępnianiem skansenu, w zabytkowych wnętrzach prowadzone są zajęcia warsztatowe, odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a w plenerach imprezy folklorystyczne. Obecnie jest tam także wystawa obrazów i fotografii.

Na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego nieopodal dworu znajduje się również amfiteatr ze sceną i miejscami siedzącymi dla 500 osób. Tuż obok budynek toalet.

Mini plac zabaw dla dzieci ze ścieżką sensoryczną i strefą muzyki

Tak, tuż na wejściu do skansenu bez wątpienia znajdziecie coś specjalnie dla dzieci. Otóż jest tu huśtawka oraz karuzela, z której mogą korzystać także niepełnosprawni. A ścieżka to nic innego, jak pokazane materiały użyte do budowy domów. Oczywiście poza tymi rzeczami jest też wiklinowy domek oraz instrumenty, gdzie dzieci mogą poszaleć.

Karczma Zagroda

Z pewnością po takim zwiedzaniu będziecie głodni. Ale nie martwcie się. Na terenie skansenu można także świetnie zjeść w równie klimatycznym miejscu. Pyszne, tradycyjne dania, kwiaty na suficie i misie wokoło dodają uroku temu miejscu, a magiczny ogródek, w którym pełno kolorowych budek dla ptaków i uli sprawia, że przenosimy się tutaj naprawdę w czasie na krakowską, sielską wieś jakieś ponad 100 lat wstecz.

Cennik Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego:

  • Bilet normalny – 12 zł,
  • Ulgowy – 8 zł,
  • Bilet rodzinny – 36 zł,
  • Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia Nadwiślańskiego Park Etnograficznego:

  • W sezonie letnim: 01.03 – 31.10 w godz. 8 -18,
  • Poza sezonem: 01.11 – 28.02 w godz. 8 – 15.

Jak dojechać i gdzie znajduje się Nadwiślański Park Etnograficzny?

➡️ Jeśli chodzi o dojazd z Krakowa to około 45 minut i 45 km. Dojazd możliwy płatną autostradą, bądź podobnie przez Liszki i Alwernię bezpłatnie.

➡️ Adres: Skansen w Wygiełzowie, ul. Podzamcze 1. Mapa poniżej. 👇


‼️ Zamek Lipowiec nieczynny do odwołania z powodu prac remontowych.

Kończąc, uważamy, że w ładną pogodę warto wybrać się w takie miejsce jakim jest Nadwiślański Park Etnograficzny. Po pierwsze spacer na świeżym powietrzu oraz przemycenie kultury i historii, tego jak wcześniej wyglądało życie. A dla dzieci uważamy, że cenna lekcja tego, jak żyło się kiedyś bez komputerów, telefonów i innych gadżetów.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zapraszamy do korzystania z naszej mapy, gdzie zaznaczamy miejsca przez nas odwiedzone.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *